Čemeřice – oblíbené květy zimy

Srdce každého milovníka květin si již dávno získaly nádherné a okouzlující čemeřice. Jejich čisté květy tvaru zvonku a hvězdiček vyzařují nevšední kouzlo. V zimě nad tmavou půdou vyniká krása květů čemeřic dvojnásob. Květy těchto trvalek se dokážou prodrat na denní světlo i přes silnou vrstvu sněhu. Patří k těm prvním květům, které zkrášlí naši zahradu po zimě. Skvěle se dají využít i k výzdobě svátečního vánočního stolu a interiéru v zimním období.

Seznamte se se sněhovou královnou

Paradoxně patří název Heleborus niger bíle kvetoucí čemeřici černé. Krása těchto půvabných květů vynikne nejen na zasněženém záhonu, ale i v kyticích. Do takovýchto aranžmá s čemeřicemi se hodí rozkvetlé větvičky vilínů, kaliny a květy bramboříků, kůra stromů anebo holé jemné větvičky. Na zahradě z čemeřic v nádobách můžete vykouzlit dechberoucí zákoutí.

Péče o řezané čemeřice

O řezanou čemeřici musíme také dobře dbát, aby nám ve váze vydržela co nejdéle. Kulaté stonky čemeřic po dobu, kdy jsou ve váze, pravidelně seřezáváme, aby dobře sály vodu. Při výměně vody oplachujeme i stonky květin v kytici, aby nezahnívaly.

Historie a současnost čemeřic

Uplatnění čemeřic není zdaleka spojeno jen se zahradou. Pomineme-li to, že kdysi byla tato velmi jedovatá rostlina hojně využívána k léčebným účelům a byla také součástí nejrůznějších mystických působení proti zlým duchům, dnes má jen čistě dekorativní účel. Hojně ji využívají floristé při tvorbě nejrůznějších, hlavně zimních aranží, neboť je jen málo rostlin, které kvetou právě v tomto období. Období Vánoc je příležitostí, na kterou lze kvetení čemeřic načasovat. Velmi vkusně se dá aranžovat pro výzdobu interiérů našich domovů, ale své uplatnění nalezne i v kostelích. Čemeřice mohou zdobit také zastíněné dvorky, zahradní terasy, balkony a tam budou působivou ozdobou mnohem déle než v interiéru.

Jak se starat o čemeřici doma

Rostliny, které v interiéru zůstávají delší dobu, často nezvládnou neodpovídající prostředí. Raději tedy počítejte s tím, že doma ji využijete pouze jednorázově. Hlavně mladé rostliny nutně potřebují pravidelnou zálivku. Pokud na rostlině objevíte poškozené nebo napadené listy, ihned je odstraňte. Pokud rostlinu budete po využití v interiéru vysazovat do zahrady, věnujte péči výběru rostlin, které se hodí do jejího okolí. Čemeřice vyžadují humózní půdu bohatou na živiny. Pokud takovou v zahradě nemáte, vyměňte před výsadbou kus původní zeminy za právě takovou, jinak se vašim nově vysazeným rostlinám nebude příliš dařit.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

166 total views, 1 views today