Kdoulovce – nádherně kvetoucí symboly jara

Rate this post

Plody kdoulovce se dají konzumovat, ale musí se vědět, jak na to. Většinou kdoulovce ale stejně pěstujeme kvůli záplavě nádherně barevných a tvarově dokonalých květů, nikoli pro pár kdoulí, které se na nich na podzim urodí. Květy, které na začátku jara doslova obsypou každý z těchto keřů, jsou tak nádherné, že stojí za to vysadit si z kdoulovců třeba i živý plot.

K ozdobě i užitku

Chaenomeles speciosa

Kdoulovce na počátku jara dokážou svými květy rozzářit tou dobou ještě nevýrazné prostředí zahrad a předzahrádek. Květy vyniknou nejlépe právě na pozadí rozvíjejících se lístků svěží zelené barvy. S příchodem podzimu se na kdoulovcích začnou objevovat plody v zelenožlutých barvách. Plody můžeme využít několik způsoby. Kromě přípravy marmelád také na provonění prádla v šatníku. Pěstitelé, kteří mají v zahradě nebo v předzahrádce kdoulovce, mají všechnu tuto krásu na dosah.

Živé ploty s krásnými květy

Chaenomeles superba - kultivar Crimson

Místem původu kdoulovců (Chaenomeles) je východní Asie. Tyto trnité opadavé keře dorůstají obvykle do výšky cca 1 metru. Skvěle se hodí do předzahrádek, jako živé ploty, které není třeba příliš zastřihávat. Jejich trny ale mohou způsobit nejedno nepříjemné poškrábání. Květy kdoulovců nabídnou na jaře opravdovou podívanou. Dokážou pod svým množstvím doslova skrýt prutovité větve a takřka obalit celé keře. Květy mají rozmanité barvy od bílé přes oranžovou, růžovou až po červenou. Červené odstíny u květů obvykle převládají.

Kde je pěstovat

Kdoulovce patří mezi světlomilné keře, měli bychom jim tedy dopřát trvale světlé místo. Odolávají dobře nízkým teplotám, jejich výsadba je tedy možná až ve výškách okolo 500 m n. m. Půda pro výsadbu kdoulovců má být hlavně propustná. Keřům nevadí ani kamenité, živinami méně zásobené půdy. Spolehlivě přežijí i ve znečištěných půdách.

Tvarování se nedoporučuje

Kdoule - plody kdoulovce

Vzhled kdoulovců je natolik specifický, že se nedoporučuje jejich tvarování. Jen v případech, kdy dojde k jejich mechanickému poškození, nebo jsou keře již přestárlé, můžeme provést zmlazovací řez. Kdoulovce vypadají hezky jako solitéry. Uplatní se rovněž v menších skupinách nebo se vysazují jako volně rostoucí živé ploty.

Množení

Pro množení kdoulovců využíváme takzvané odkopky. Dalším možným způsobem množení je řízkování. Kdoulovce se ale dají vypěstovat i ze semen. Do svého okolí se rozrůstají formou podzemních výběžků, jež lze při množení využít. Pokaždé je dobré výsadbu kdoulovce pečlivě plánovat. Může se totiž stát, že odnožující keř vroste i tam, kde to není žádoucí.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com