Koule jako dekorativní objekty do zahrad

V mnoha zahradách se skvěle uplatní dekorativní zahradní objekty. Hodí se zvláště do městských zahrad a do zahrad u moderních vil a objektů. Mnohdy postačí jednoduchý geometrický tvar, jakým je například koule a může vzniknout opravdu poutavá exteriérová dekorace velmi originálního vzhledu.

Foto: frugalliving.me

Koule různých velkostí seskládané blízko sebe zaujmou všechny návštěvníky vaší zahrady. Na vyvýšeném orámovaném záhonu mají své stálé místo. Vyrobeny jsou z kovu.

Foto: flickr.com

Dalším skvělým nápadem je vytvořit z duté koule odlité z betonu jakousi skořápku, do níž umístíte miniaturní zahradní jezírko. Postačí, jestliže do něj vysadíte i jen jeden jediný leknín. Efekt bude neuvěřitelný.

Foto: mymodernmet.com

Koule doslova seskládaná ze stovek plochých oblázků dokonale vynikne v kontrastní barvě oproti svému světlému podkladu. Usazená na vyvýšený stupínek odlitý ze světlého betonu bude nepřehlédnutelným dekoračním prvkem v každé moderní zahradě.   

Foto: hajarfresh.com

Gabionová koule je další z možností, které můžete vybrat pro svou zahradu. Kostra s ocelového pletiva umožní vložit dovnitř výplň podle vašich představ. Pochopitelně se nejčastěji využívají oblázky nebo kamenná drť. Některé gabionové koule se plní celé a některé mají ve svém středu otvor pro vložení cylindrické nádoby, kterou můžete osadit květinami nebo okrasnou zelení. 

Foto: pinterest.com

Víte, jak vyrobit vlastnoručně tyto jednoduché cementové koule? Budete k tomu potřebovat dostatečné množství betonu k odlévání a tři gumové míče v odlišných velikostech. Gumové míče, třeba ty, s nimiž si již vaše děti nehrají, rozstřihněte nebo rozřízněte do tvaru hvězdy na jednom konci, namíchejte si dostatek cementu nebo betonové směsi a vlijte ji otvorem do míče. Pak už jen dostatečně dlouho vyčkejte, než beton dobře vytvrdne a můžete z koule odříznout míč, který jste použili jako formu.

Foto: freshpatio.com

Skleněné koule – umělecká díla vyrobená na zakázku, ozvláštní prostor v okolí terasy moderního domu. Usazené v černé kamenné drti dokonale vyniknou. Vypadají jako z ledu. 

Foto: gardens.com

Barevné koule z foukaného skla umístěné na vyvýšených stojanech rozzáří zahradu i po odkvětu trvalek.

Foto: manomano.co.uk

A na závěr jsme si pro vás nechali světelné koule. Toto solární LED osvětlení je určeno jako dekorace k umístění na vodní hladinu jezírka. Zakoupíte jej jako set 3 plastových svítidel. Součástí balení je solární panel k nabíjení koulí, který má hrot určený k ukotvení do země.

Text: Zuzana Bohdalová

836 total views, 1 views today