Adoptujte pokojovku, udělá vám to radost

Milujete pokojové rostliny, ale nemůžete si dovolit neustále kupovat nové a nové? Doporučíme vám jejich adopci! Je to velmi jednoduchá záležitost. Vyzkoušejte také swapování – nejúčinnější a nejšetrnější způsob jejich výměny. Přímá lokální výměna teď frčí!Nenankupujte! Swapujte!

Ještě jste se s výrazem swapování nesetkali? Pak vám musíme objasnit, co za ním stojí. Swapování je jakási soudobá alternativa výměnného obchodu, kdy po příchodu na konkrétní místo pouze zaplatíte symbolický poplatek a pak už se můžete ujmout jakéhokoli kousku či věci, kterou jiný už nepoužívá, ale vám se může hodit. A právě mezi těmito kousky se může objevit zrovna rostlina, která vám ve vaší domácí sbírce dosud chybí. Možná na stejném místě objevíte i nějaký květináč, který se k rostlině bude hodit.

Komunita kolem pokojovek

Větší města už dávno mají vyhrazená místa, kde se schází milovníci květin a vyměňují si třeba i pouhé rostlinné řízky, nebo i celé rostliny, jejich odnože atd. Někdo už nezvládá umístit přerostlé pokojovky u sebe doma, a tak je rád předá dál a ponechá si jen malý kousek, z něhož si vypěstuje rostlinu novou. Jste-li pěstitel začátečník a svou sbírku teprve zakládáte, není třeba se obávat. Přijít můžete s prázdnou a odnést si to, co vás zaujalo. Příště to možná budete už vy, kdo nabídne komunitě své výpěstky.

Rostlinná štafeta nebo zelený swap

Například v Praze už nějakou dobu fungují oba tyto projekty, jak Green swap, tak Rostlinná štafeta. Podmínkou účasti na těchto setkáních je to, že je třeba si nějakou rostlinu odnést, nikoli přinést. Kus něčí monstery, zelence nebo potosu se tak může u vás zabydlet dřív, než byste řekli švec. Další své zelené swapy už mají i města Ostrava, Brno nebo České Budějovice.

Rostliny jsou jako knihy – nevyhazují se

Mnoho lidí si už dávno uvědomilo, že rostliny se nevyhazují, stejně jako knihy a založili na facebooku komunitu, kde si můžete vybrat takovou rostlinu, kterou byste chtěli mít, nebo kterou dokonce ke svému životu potřebujete. Je ale důležité často tyto stránky sledovat a zareagovat na nabídku kýžené pokojové rostliny dostatečně rychle, jinak vám ji někdo vyfoukne před nosem.

Text: Zuzana Bohdalová

160 total views, 1 views today