Zahrada v říjnu

Říjnové teploty se dají přirovnat k těm dubnovým, ale s klesající tendencí. Přicházejí již přízemní mrazíky a klesá i teplota půdy. To všechno jsou důvody, proč v říjnu připravujeme zahradu postupně k přezimování. Navíc koncem měsíce už můžeme krmit ptáky.

Pokles teploty půdy je nejvýraznější tam, kde se projevuje výrazná inverze. Zatímco v hloubce je vyšší teplota, teplota na povrchu poklesne o mnohem více stupňů. Rostlinám klesá spotřeba vody a také odpar. Často se objevují mlhy a rosa stále roste. Ubývá výrazně slunečního svitu. Ani průměrné srážky nejsou nijak vysoké. Vyšší teploty spodních vrstev půdy jsou ideální pro výsadbu a zakořeňování okrasných i ovocných dřevin.

Příprava zahrady k přezimování    

Shrabujeme listí a kompostujeme jej společně s vápnem. Důležité je sledovat meteorologické předpovědi, abychom včas uskutečnili sklizeň rostlin, které jsou ohrožovány mrazem. V létě nachytanou dešťovou vodu využijeme před vyprazdňováním nádob na důkladné zalití stálezelených rostlin a rostlin ohrožených mrazem. Zvlášť u jehličin je to důležité. Neboť další měsíce přinesou jen malé srážky. Ale vegetace stálezelených rostlin neustále pokračuje, a to i na podzim a v zimě. Plochy, které jsme uvolnili po odklizené vegetaci, hluboce zryjeme.  

Ovocnářské oddělení očekává zimu

Nyní probíhá v ovocné zahradě sklizeň podzimních odrůd jádrovin a pomalu se připravujeme na sklizeň zimních odrůd. Sklízíme také vlašské ořechy, které následně očistíme a opláchneme a ihned je dáme sušit na slunné místo. Nedáváme na sebe víc, než jednu vrstvu. Na začátku října sklízíme také lískové oříšky.

Drobné ovoce v říjnové zahradě 

Říjen je vhodná doba pro výsadbu drobného ovoce. U dříve vysazených remontantních  odrůd maliníku odstraňujeme odplozené výhony. Novou výsadbu vždy důkladně zalijeme. Vyčistíme okolí keřů bobulovin a u ostružiníku a révy vinné oddělujeme hřížence od matečních rostlin. Jahodníky okopeme a ještě jednou je lehce pohnojíme. Od mateřských rostlin odstraňujeme všechny odnože.  

Říjen v zelinářském oddělení

Prázdné záhony ryjeme na hrubo, zarýváme zelené hnojení. Záhony připravujeme na příští vegetační sezónu. Pokračujeme také v zakládání kompostů a jejich ošetřování. Není potřeba pletí, ale můžeme ještě vysít mrkev nebo petržel k přezimování.  

Okrasné oddělení v říjnu

Opadané listí by mohlo být zdrojem infekce, proto ho důkladně shrabeme. Z dřišťálu a vrby můžeme řezat a ihned zapichovat dřevité řízky. Růže ze staré výsadby částečně zkrátíme. Stromkové růže ohneme a korunku koncem měsíce ji připevníme šikmými větvičkami k zemi a přihrneme vrstvou okolní zeminy. Do půlky října je ještě čas vhodný na výsadbu nových keřů nebo stromků růží.   

 

Text: Zuzana Bohdalová  

Foto: Shutterstock.com

 

122 total views, 1 views today