Stavba domu svépomocí není hračka

Rate this post
Mnohé mladé rodiny se v současnosti pouští do stavby domu svépomocí. Předpokládá to mít naspořenu určitou částku a také možnost vzít si úvěr, mít velkou odvahu a pořádnou dávku trpělivosti na jednání s úřednickým šimlem a hlavně mít spoustu dobrých kamarádů, co mají šikovné ruce, jsou pracovití a mají dobré nápady a jsou ochotni kdykoli přispěchat na pomoc.

 
Ale ani splnění všech těchto požadavků ještě nezakládá na to, že dům bude co nevidět stát. Ještě mnohem dříve je třeba položit stavbě základní kámen v podobě obstarání vhodného pozemku pro stavbu. Ani vyběhat stavební povolení nemusí být zrovna snadné a volba, pro který projekt domu se rozhodnout je neméně obtížný úkol. Jako další přichází na řadu rozhodnutí, z jakého materiálu stavět, pak je třeba dům zaměřit a připojit k inženýrským sítím, vybudování základů, hrubá stavba, hydroizolace, konstrukce zdí a střechy, atd.
New house under constructionVýběr pozemku
Nejdůležitější údaje o pozemku zjistíme samozřejmě na stavebním a katastrálním úřadě. V souladu se stavebním zákonem je možnost zbudovat dům ve vzdálenosti minimálně 7 metrů od sousedního domu a 2 metry od hranic sousedního pozemku. To jsou základní požadavky.  K nim se přidružují ty další, kdy zvažujeme u pozemku schváleného k výstavbě také přístupnost infrastruktury, občanskou vybavenost v místě, dostupnost autem atd. Velikost domu by měla odpovídat nejen počtu osob, ale také celkové rozloze parcely a v neposlední řadě našim finančním možnostem. Máme-li zpracovaný projekt a zajištěno vše potřebné, můžeme vyrazit na stavební úřad požádat o povolení ke stavbě.
House with exposed roof layers and plansDalší postup 
Kvalitně zpracovaný projekt má zaručit stavebníkovi efektivní a úsporný způsob výstavby. Je třeba mít zcela jasnou představu o tom, které stavební materiály využijeme při konstrukci domu, ale i jaká okna a dveře použijeme a také jakou zvolíme střešní krytinu. U všech typů staveb je důležitou součástí základová konstrukce, u níž musí materiál odpovídat podmínkám na stavebním pozemku. Stavbu musíme zajistit dobře tepelně i proti zemní vlhkosti.  Stavba musí být také celkově zabezpečena proti pronikání radonu z podloží. V současné době nelze ponechat náhodě ani energetickou náročnost domu, a tak je nutné zpracovat návrh dokonalého zateplení domu, zamezit tak tepelným ztrátám, vyřešit vzduchotechniku, větrání vnitřních prostor, rekuperaci atd.
Stavba samotná
Než přistoupíme ke stavbě základů, je nutné znát hladinu spodních vod, v případě, že jsme se rozhodli pro podsklepený dům. Pro stavbu základů je nutný geologický posudek. Před započetím zdění obvodového zdiva je nutné provést hydroizolaci pomocí asfaltových pásů. Po vyzdění obvodového zdiva se pokračuje s vyzdíváním komínu, okenních překladů, dveří a stropů. Jakmile je podpůrná konstrukce odstraněna a dokončena montáž podkroví včetně štítů a věnců, přichází na řadu stavba střechy.
Ještě nejsme zdaleka u koncewooden roof
Pokud jsme zvládli výběr střešní krytiny, dokončujeme hydroizolaci v přízemí. Následuje odizolování a zateplování podlah. Poté je nutné dokončit hydroizolace ještě z venkovní strany. Pokračujeme montáží oken a dveří anebo spíše tuto specializovanou činnost přenecháme odborné firmě.  Následují práce na kanalizaci, elektrorozvodech, montáži plynových přípojek a jejich výsledné revize. I toto je práce pro odborníky. Následují práce na vnitřních omítkách, osazení okenních parapetů, izolace podkroví, zateplení střechy, tvorba sádrokartonových podhledů. Co se interiéru týče, pokračují práce montáží zařizovacích předmětů v koupelně a na WC, dokončují se podlahy, obklady, montuje se kuchyňská linka, a to jsme ještě nezmínili konečné terénní úpravy pozemku okolo domu, dláždění chodníků, zpevňování povrchů a také budování zahrady.
Jak vidno, stavba domu svépomocí je dlouhotrvající náročnou záležitostí, kde se spolupráci s úřady a odborníky rozhodně nevyhnete a navíc musíte neustále sledovat stav finančních prostředků, počasí, zohledňovat roční období, dohlížet na harmonogram stavebních prací a v neposlední řadě oběhávat úřady a firmy, které vám přislíbily spolupráci. Tím samozřejmě nikoho od stavby domu svépomocí nehodláme odrazovat, jen doporučujeme zvážit vždy předem dostatečně všechny požadavky, které na vás jako stavebníky budou kladeny.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz