Dřevostavby a jejich typy

Rate this post
Lidé si pod pojmem dřevostavba spíše představí roubenku, nebo lehký sendvič. Dřevostaveb a jejich typů je však víc. Celkem rozeznáváme pět základních druhů.

 
Drevostavby a jejich typy 1Sruby a roubenky
Jejich zdi jsou složeny ze silných vodorovně kladených trámů nebo kulatiny. V tomto případě se stěny neizolují anebo se izolace vkládá mezi zdvojené zdi. Vzhled domů může být jak moderní, tak tradiční.  Dřevo pokaždé dodá atmosféru interiéru. Masivní stěny jsou odolnější proti vodě než dřevostavby lehčích typů. Skvěle dokážou vyrovnávat tepelné rozdíly a navíc skvěle zvukově izolují. Vzhledem k vyšší ceně masivu a velkému množství materiálu je nevýhodou vysoká pořizovací cena takového domu.
Wooden dwelling-house.Fošinková konstrukce
Firma sestavuje na stavbě kostru takzvaně na míru z nařezaných fošen a hranolů za pomoci plechových spojek hřebíků. Poté se do husté sítě dřevěných částí vkládá izolace, stěny se obkládají a  se zároveň zpevňují dřevovláknitými deskami, sádrokartonem nebo překližkou. Při tomto typu konstrukce dřevostavby se dají vytvářet nejrůznější tvary, takže ve výsledku může být dům naprosto k nerozeznání od klasického zděného domu. Pro stavbu není zapotřebí žádné těžké stroje, celý dům je poměrně rychle vystavěn. Stavba je lehká. Pracuje-li se s místním dřevem, je možné ušetřit i za dopravu. Celkovou cenu stavby ovlivňuje šikovnost tesařů.  Stavba tohoto typu domu je pracnější a pomalejší než u montáží.
Trámové skelety
Takovéto typy dřevostaveb jsou konstruovány technikou stavby krovů, z nichž se vytvoří celý dům. V interiéru se trámy nechávají přiznané a celá prostor je možné členit jen sloupy. Izolace se vkládá mezi trámy. Z vnější strany se dům obkládá plechem nebo dřevem.   Trámy v interiéru vytvářejí příjemnou atmosféru.  Tento typ konstrukce umožňuje stavbu na více podlaží.  Poměrně snadno se dá přistavovat.  Trámy mohu jistým způsobem komplikovat vybavování interiéru. Tesaři jsou nuceni dbát na viditelné detaily. Cena těchto dřevostaveb je vyšší než fošinkových konstrukcí. Speciálním druhem jsou už pouze zřídka stavěné hrázděné domy.
Wooden houseLehké montované domy 
Stěna je tvořena sendvičem z OSB desek a izolace. Panely mají kostru z masivních hranolů nebo jsou samonosné. Možná je výstavba domů dle individuálních návrhů, ale obvykle se stavějí typové domy.  V době, kdy se na stavbě budují základy, připravuje dodavatel v továrně dílce, tím se ušetří mnoho času. Firma pak přiveze panely na místo a na již postavených základech smontuje hrubou stavbu za pár dní. Dům se poté ještě několik týdnů staví a kompletuje. Cena není vysoká, stavba probíhá rychle a je možno ji realizovat za jakéhokoli počasí. Stavbu mohou prodražit náklady na dopravu a jeřáb. Další možnou variantou je příprava masivní kostry v továrně a dokončení zbytku přímo na stavbě.  Při stavbě tak nemohou vzniknout vady vlivem, pohybu izolační výplně v průběhu dopravy. Ty by totiž mohly následně vytvářet v budově místa s tepelnými úniky. V případě poškození stavby vodou je nutné rozebrat celé stěny.
Stavby montované z masivních panelů 
Technologie panelů z masivu v sobě slučuje pevnost roubenek a rychlost stavby montovaných systémů. Dům je montován z celodřevěných  desek. Připravován je v továrně. Hrubá stavba je pak už záležitostí několika hodin případně dnů. Několikavrstvé desky dobře izolují a jsou pevné. Jejich vzdušná akumulace je na vysoké úrovni a jsou vzduchotěsné. To je důvodem, proč jsou využívány ke konstrukci nízkoenergetických  a pasivních  domů.  Povrch masivních panelů tvoří pohledové dřevo. Nosná stěna se proto nejčastěji vůbec neobkládá a nechává se vyniknout jak její struktura, tak její vůně. Dřevovláknitá izolace se na stěny šroubuje nejčastěji zvenčí. Jako nevýhodu můžeme spatřovat vyšší cenu a nárůst její ceny o částku za dopravu. Z panelů tohoto typu se staví nejčastěji domy moderních tvarů.
Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz