Pokojové rostliny nenáročné na světelné podmínky

Existuje celá řada kritérií, podle nichž bychom mohli vybírat pokojové rostliny. Máme-li však v interiéru nedostatek světla, měli bychom se zaměřit na takové rostliny, které se s těmito nedostačujícími světelnými podmínkami bez problémů vyrovnají. Které k nim patří?

Asparágus

Asparágusů existuje mnoho druhů. Všechny vyžadují stanoviště bez přímého slunečního světla. Pokud jim ovšem dopřejeme vyšší vzdušnou vlhkost, uděláme dobře. Rostou ze složených hlíz a z nich také odnožují. Vyhovují jim obvyklé pokojové teploty. Pokud by se rostliny začaly příliš vytahovat, znamená to, že jsou pěstovány v příliš teplém prostředí.

Fikus benjamina

Ficus benjamina vyžaduje stálé místo, bez průvanu a bez přelévání. Všechny tyto činnosti pro něj znamenají vždy následné opadávání listů, stejně tak jako je to v případě střídání teplot. Rozhodně jej nesmíme vystavit přímým slunečním paprskům, ty by pro něj znamenaly popálení listů. Přelití i přeschnutí je pro rostlinu často velmi závažnou chybou v pěstování, která je provázena opadem listů a někdy dokonce úhynem.

Fíkovník pryžodárný

Ficus elastica je natolik odolnou pokojovou rostlinu, že dobře zvládá jak suchý, vzduch či nedostatek světla, tak i nedbalou péči pěstitele. Přímému slunci jej nikdy nevystavujte. Substrát zalévejte vždy, až poněkud vyschne. Na zimu mu dopřejte umístění v prostoru s teplotou okolo 15 °C. Doporučuje se otírat jeho listy jednou za čas vlhkým hadříkem a zbavit je tak nánosu prachu.

Zelenec

Chlorophytum comosum odrůda Vittatum patří k těm nejběžnějším. Její listy jsou zelené s bílými pruhy uprostřed, zatímco odrůda Variegatum má bíle zbarvené okraje listů. Ty to rostliny jsou celkově velmi nenáročné na pěstování, spokojí se jak s nedostatkem tepla, tak i s nedostatkem světla. Snesou jak suchý, tak vlhký vzduch.

Netík Venušin vlas

Adiantum capillus je ideální bytovou kapradinou. Její listy ale nepřipomínají kapradinu, spíše jsou to jakési drobné vějířky s laločnatými trojúhelníkovitými lístky. Protože původně netík osidloval okraje lesů, je i dnes schopen spokojit se s menším množstvím přirozeného světla. Tyto rostliny dávají přednost zásadité půdě, mírně kyselou snesou ovšem také. Květů byste se u nich nedočkali.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

 

165 total views, 1 views today