Neuspokojila vás letošní úroda borůvek? Možná někde děláte chybu!

Rate this post

Aby se situace s neúrodou borůvek příští rok neopakovala, připravili jsme pro vás takové malé opakování, co všechno borůvky potřebují ke zdárnému růstu a bohaté úrodě a ještě i nějaký ten tip navíc.
Co všechno je třeba
Pokud zahradním borůvkám připravíme vhodné podmínky, potěší nás v příštím roce zcela jistě bohatší úrodo, než tomu bylo letos. Je třeba jim dopřát nejen vhodný substrát, ale rovněž slunné místo a ve vhodnou dobu odpovídající dávku hnojiva.
neuspokojila-vas-letosni-uroda-boruvek-1
 
Umístění keřů je důležité
Borůvkovým keřům se vždy daří na místě v závětří. Ovšem keře potřebují nejen chráněné místo, ale taky výsluní, nebo jen mírné přistínění. Rovněž velmi důležitý je i dostatečně hluboký substrát se stálou vlhkostí. Ten by měl být navíc dostatečně provzdušněný. Je všeobecně známé, že borůvky vyžadují kyselou půdu, ideálně pH 4,0 – 4,8.
neuspokojila-vas-letosni-uroda-boruvek-2
 
Mícháme vhodný substrát
Ve specializovaných prodejnách lze zakoupit hotový substrát pro vřesovištní rostliny, který je vhodný i pro zahradní borůvky. Upřednostňujete-li doma připravené směsi, můžete takovou namíchat i pro borůvky. Připravíte ji následujícím způsobem: humózní zahradní zemina, písek, rašelina, borová hrabanka v poměru 1 : 1 : 2 : 2. Humózní substrát doporučujeme obohatit kvalitním uleželým kompostem.
Pravý čas na výsadbu
Keře zahradních borůvek můžete sice vysazovat v březnu a dubnu, ale ještě vhodnější je to na podzim – v září a říjnu. Rostliny vysazené na podzim mají lepší šanci zakořenit. Půdu kolem vysazených rostlin obsypejte hoblinami nebo pilinami. Ty ochrání vysazené keře před promrznutí kořenů. Rovněž se osvědčilo mulčování borovou kůrou – drcenou.
neuspokojila-vas-letosni-uroda-boruvek-3
 
Nezapomeňte na přiměřené hnojení
Keře borůvek mají velkou spotřebudusíku, může se tedy stát, že právě vlivem nedostatku dusíku měly vaše zahradní borůvky malé roční přírůstky. Jsou-li roční přírůstky nižší než 60 – 80 cm, dá se tato situace přičíst právě nedostatku dusíku. Dusíkatá hnojiva se do půdy přidávají na jaře, první polovinu před rozkvětem, druhou alespoň do konce června. Hnojivo rozhoďte kolem keřů. Nikdy nesmí přijít hnojivo do středu rostliny, spálilo by ji to.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com