Krásnohlávek neboli drátovec je cenný dekorační materiál

Krásnohlávky můžeme využít ke zdobení záhonů, truhlíků i teras. Působivé budou i v květináči za oknem, případně uschlé v aranžmá ze sušených květin. Jejich stříbřité drátovité listy připomínají více než listy spíše krátké větvičky. Díky neobvyklé stříbřité barvě jsou přímo luxusní doplňkovou rostlinou v pestrých květinových kombinacích.

Leucophyta brownii je novější název pro stejnou rostlinu Calocephalus brownii, tedy česky krásnohlávek. Své lidové označení drátovec získal podle listů výrazně připomínajících svým tvarem i tloušťkou pozinkovaný drát. Tato kvetoucí hrnková rostlina skvěle vynikne mezi dalšími kvetoucími rostlinami nejrůznějších barev a tvarů. Půvabné kombinace vytváří společně s vřesy, vřesovci a rovněž s okrasnými kapustami.

Podmínky pro pěstování krásnohlávku

Krásnohlávky upřednostňují slunná nebo polostinná stanoviště. Snesou i úpal, ale jen krátkodobě. Vystačí s občasnou zálivkou. Ideální je připravit pro ně písčitou půdu. Dorůstají do výšky cca 40 – 50 cm. Jejich květy jsou nenápadné žluté a drobné. V průběhu vegetačního období je dobré je 1 x za 2 týdny přihnojovat hnojivem na balkonové rostliny. Tyto minikeříky mají vzpřímený růst a velmi bohaté možnosti využití.

Odrůdy krásnohlávku

Brownii Compact, Silver Dollar nebo Silver Nugget, to jsou nejčastěji pěstované odrůdy krásnohlávku. Vzhledem k tomu, že oblastí původu krásnohlávku je Austrálie, pěstuje se u nás krásnohlávek jako pokojová či balkonová rostlina. Do venkovních prostor ji přenášíme až v druhé polovině května, kdy už nehrozí mrazíky. Obvykle ji pěstujeme jen jako jednoletku, přesto, že se jedná o rostlinu trvalého charakteru. Zaléváme ji pouze mírně. Krásnohlávky snesou i větrná stanoviště. Je to proto, že jejich domovským prostředím jsou písečné duny a skalnaté útesy pobřeží Austrálie.

Přezimování krásnohlávků

Pokud se vám krásnohlávky líbí a chtěli byste je pěstovat celoročně, měli byste věnovat péči o ně více času. Důležité je znát hlavně zásady jejich přezimování. Dokonce i v Austrálii, jsou některé odrůdy pěstovány jen jako letničky. Leucophyta brownnii je jen jedním z 18 známých druhů rodu Leucophyta. Chceme-li krásnohlávek uchovat i pro následující sezónu, musíme jej na zimu umístit do prostor s teplotou mezi 10 – 15 °C. Další podmínkou je, že tam bude mít dobré světelné podmínky. Na zimu je třeba omezit zálivku na minimum. Nepodaří-li se vám přepěstovat krásnohlávky do další sezóny, můžete je využít i suché nebo zmrzlé. V suchých vazbách, v řezaných kyticích, nebo v zimních okenních truhlících udělají ještě dost parády. Aranžéři-profesionálové je považují za velmi cenný dekorační materiál.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

 

272 total views, 1 views today