Jak si vypěstovat špagetovou dýni

Možnosti využití tohoto druhu tykví je nespočet. Navíc se dýně špagetový dá využít jak ve vegetariánské, tak v dietetické kuchyni. Pěstovat se dá i v chudších půdách, pokud je vylepšíme. Můžeme si buďto předpěstovat sazenice anebo si počkat na polovinu května a provést přímý výsev.  

Jak se dá špagetová dýně využít

Především pro své výjimečné vlastnosti, různorodé využití a snadné pěstování se špagetová dýně pěstuje u nás stále častěji. Nejčastějším způsobem úpravy špagetové dýně je vaření. Oloupaná a nakrájená na kolečka s vydlabanými semeny se vaří po dobu cca 12 minut ve slané vodě. V průběhu vaření se dužina dýně promění na „špagety“. Ty se scedí a podávají jako lahodná a zdravá příloha. Je rovněž možné připravit z dýně polévku.

Přednosti této odrůdy

Tato dýňová odrůda má hned několik předností. V prvé řadě se jedná o vysoký podíl dužiny k semeníku. Dále obsahuje vysoký podíl vitamínu C a B a také vlákniny a karotenu. Je ideální surovinou pro přípravu racionální výživy a zajímavým zpestřením zdravého jídelníčku. Orientální medicína prokázala její blahodárné účinky na žaludek, slezinu a slinivku břišní. Vzhledem k vysokému obsahu zinku blahodárně působí na vnitřní orgány a je také vhodná pro diabetiky.

Příprava půdy pro pěstování

Před výsadbou sazenic nebo výsevem semen se vyplatí půdu vyhnojit kompostem. To platí zvláště pro chudší půdy. Ideální pro pěstování jsou středně těžké humózní půdy s dostatečnou zásobou živin. V teplých oblastech můžeme špagetovou dýni pěstovat z přímého výsevu realizovaného v druhé půlce května.

Pěstování špagetové dýně

Plazivé rostliny špagetové dýně mají nažloutlé plody oválného tvaru o velikosti 20 – 25 cm v průměru. Jedná s o rostlinu první tratě, to znamená takovou, která potřebuje dostatečně vyživenou půdu. Vyžaduje navíc slunečnou polohu a také polohu v níž bude chráněna před silnými větry. Od září do října pak probíhá sklizeň zralých plodů.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

551 total views, 1 views today