Jak ochránit růže před zimou a mrazem

Před nástupem zimy je dobré postarat se také o růže. Jejich řez provádíme až časně zjara, zatímco nyní na zimu bychom je měli hlavně chránit před chladem a mrazem. Ideální je nahrnout přes ně některý z vhodných přírodních materiálů, nebo je obalit netkanou textilií či režnou pytlovinou.

Holomráz a silné výkyvy počasí dokážou napáchat na růžích dlouhodobé poškození. Pokud si svých růží dostatečně vážíme, zajistíme je na zimu vhodnou pokrývkou. Pro volbu vhodné zimní přikrývky je rozhodující, zda se jedná o růže záhonové, růže v nádobách, na kmínku, nebo o růže pnoucí.

Jak ochránit pnoucí růže

Zvlášť intenzivně bývají vystaveny ledovým větrům a také zimnímu slunci hlavně dlouhé výhony pnoucích růží. Z toho důvodu je důležité chránit je nejen před vznikem mrazových puklin, ale i před poškozením suchem. Pokryjte tedy výhony pnoucích růží chvojím. Chvojí rozmisťujte vždy po obou stranách růžových výhonů, a to po celé délce opěrné konstrukce. Důležité je chránit pnoucí růže i na jejich bázi.

Jak ochránit růže na kmínku

U růží na kmínku se nachází jejich nejcitlivější místo přímo pod korunkou, právě tam mají skryté místo očkování. A toto místo musíte náležitě chránit. K tomu je ideální kryt z netkané textilie, pomocí kterého obalíte celou rostlinu. Nově se některé kryty opatřují zipem, aby s nimi byla snazší manipulace. I tak je ale důležité, abyste je u paty růže pevně svázali. Vždy je potřeba provést kontrolu krytu po sině větrných dnech, zda se obal neporušil. Ve zvlášť chladných oblastech je doporučováno vycpat korunu stromkových růží slámou, případně dřevitou vlnu. Vždy k zakrytí růží používejte prodyšný materiál, nikdy ne neprodyšný igelit. Pod ním by se shromažďovala vlhkost a růže by začaly uhnívat.

Jak ochránit růže v nádobách

Máte-li růže v nádobách, smíte je přes zimu ponechat venku. Je ale nutné chránit bázi výhonů a kořeny proti omrznutí. Bázi výhonů ochráníte přisypanou zeminou a kořeny tepelnou izolací. Tu lze zajistit s pomocí bublinkové fólie a pytloviny, kterou nakonec převážete. Prodyšnou netkanou textilii využijte k ochraně horní části růží před poškozením mrazem. Takto připravenou rostlinu v nádobě postavte na dřevěnou nebo polystyrenovou podložku. Díky tomuto opatření zamezíte pronikání chladu k rostlině od spodu. Najděte pro růže v nádobách chráněné místo, nejlépe nějaký kout, kdy na ně nebude příliš doléhat síla zimních větrů, a tam je umístěte na celou zimu.

Jak ochránit záhonové keřové a ušlechtilé růže

Před zimou neprovádějte u záhonových růží silný řez. Mráz do jejich výhonů proniká shora, a tak by je poškodil. Růže by mohly i vymrznout. Před zimou proveďte jen zkrácení vnějších větví, aby se dala lépe provést zimní ochrana keřů. Zahrňte citlivou oblast, kterou je u každé růže místo očkování. K zahrnutí se nejlépe hodí vyzrálý kompost. Ten smíchejte s trochou zeminy a rukama přihrňte těsně do okolí rostlin. Ideálně by měl vzniknout 15–20 cm velký kopeček.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

148 total views, 2 views today