Co je to loft a jak se v něm bydlí

Máte zájem bydlet v originálním prostoru? Líbilo by se vám něco na způsob ateliéru? Milujete světlé otevřené prostory? Líbí se vám vestavěná patra a netradiční materiálové kombinace? Pak je pro vás bydlení v loftu jako stvořené.

Charakteristické prvky loftu

Velká průmyslová okna, spousta světla, otevřeného prostoru a také vysoké stropy, tak by se dalo v kostce charakterizovat typické loftové bydlení. Je to prostor s velmi specifickými vlastnostmi. V podstatě se jedná o ateliérový způsob bydlení. Do výšky velkoryse otevřený obytný prostor a funkční zóny jednoduše vložené do něj. Dostatek světla díky velkoformátovým oknům, dělení místností pouze vizuální, dostatek otevřeného prostoru, to vše jsou charakteristické prvky loftu.

Pro koho se hodí loft

Loftové bydlení je originální stejně jako jeho obyvatelé. Není to nic pro běžnou rodinu, kde rodiče i děti chtějí mít své soukromí a prostor jen sami pro sebe. Bydlení v loftu je ideální pro lidi, kteří všechno dělají jinak a jinak chtějí i bydlet. Bydlení v loftu pro sebe volí spíše umělci, individualisté, svobodomyslnější osoby, mladé nezávislé páry a zájemci o industriální bydlení. Obytný loft vyžaduje od spolubydlících osob dostatek vzájemné tolerance. Odměnou je dostatek prostoru, který vyzývá ke kreativitě, seberealizaci a nabízí možnost tvůrčího rozletu.

Konstrukční části přiznané v prostoru

Obytný prostor loftu bývá nejčastěji vystavěn v místě původní tovární haly. Členění takového místa je možné, ale je spíše vizuální, než aby bylo realizováno konkrétními konstrukcemi. Jednotlivé úrovně bydlení spojují vzdušná schodiště. Často vypadají, jako by se vznášela v prostoru. Co se týče uzavřených místností, v loftu je nalezneme pouze v případě hygienického uzlu, to znamená koupelny a toalety. Zóna odpočinku, spánku a relaxace je prostorově otevřená, stejně tak jako multifunkční prostor, jehož součástí je kuchyně nebo alespoň kuchyňský kout.

V loftu se k bydlení využívají obrovské prostorové možnosti a netradiční styl. Multifunkčnost je zde považována za koncept bydlení.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com