Družstevní bydlení je zase in

Rate this post
Koupě nemovitosti je v současné době dobrou investicí. Pokud přemýšlíte nad svým novým bydlením, můžete uvažovat i o družstevním bytu. U starších bytových domů je cena podílu v družstvu obvykle nižší než kolik byste zaplatili za podobný byt v osobním vlastnictví. Navíc v poslední době začaly vznikat i nové družstevní byty, u kterých jsou lákavě nízké vstupní pořizovací náklady. 

Druzstevni bydleni je zase in 1Jak financovat družstevní byt 

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření je skvělou možností, jak financovat družstevní bydlení. Na rozdíl od hypotéky u něj není třeba zajišťovat úvěr nemovitostí. V roce 2011 u nás bylo podle statistických údajů 385 000 družstevních bytů. Družstevní bydlení najdete běžně i v nabídce realitních kanceláří. Výhodou družstevního bydlení je nižší cena a také menší časová náročnost spojená s administrativou. Úrokové sazby se pohybují už od 4% ročně. Obvykle si můžete také nastavit dobu splatnosti celého úvěru. U některých společností tak máte zároveň i záruku konstantní výše splátky, a to po celou dobu trvání úvěru.  Povoleny jsou často i možnosti zkrátit sjednanou dobu splácení, a to například formou mimořádných vkladů. 

Druzstevni bydleni je zase in 2Výhody družstevního bydlení 

Jestliže netrváte na tom, že byt musíte nutně vlastnit, pořízení družstevního bytu vám může přinést spoustu výhod. Ve srovnání s bytem v osobním vlastnictví může být družstevní byt mnohem výhodnější. Výhodou není jen jeho nižší kupní cena. Rovněž jeho pořizování vám zabere méně času a nebude administrativně tak náročné, jako u koupě vlastního bytu.  Změny v katastru nemovitostí není třeba provádět, vzhledem k tomu, že se jedná pouze o členství v družstvu, nikoli o převod vlastnických práv. Člověk pro získání družstevního bydlení nemusí prokazovat příjmy a nemusí si brát ani hypotéku. 

Druzstevni bydleni je zase in 3Vznikají nové družstevní domy

 V současnosti vznikají také nové družstevní domy. Jejich výstavba je dílem developerů.  Domy fungují na principech vytvoření výstavbového bytového družstva, jehož členy se stávají klienti poté, co zaplatí rezervační poplatek. Běžný podíl na pořizovací ceně bytu činí něco mezi 25 – 30 %.  Bankovní ústav pak kryje zbývající část ceny bytu. Každý člen družstva poté splácí zbývající část z ceny bytu ve formě nájemného, a to obvykle po následujících 20 až 25 let.  Následně je byt převeden do osobního vlastnictví a je rovněž možné vystoupit z družstva. Převod členského podílu v družstvu je již poté velmi jednoduchý a rychlý.   

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com