5 mýtů o dřevostavbách

V zahraničí bylo dřevo vždy považováno za klasický stavební materiál, zatímco u nás byl donedávna dřevěný dům považován pouze ze stavbu vhodnou k oddychu přes léto, nikoli k celoročnímu bydlení. Naštěstí se doba i zvyky mění, a tak se i u nás stávají dřevostavby stále oblíbenějšími domy určenými i k trvalému bydlení.

Přesto však o dřevostavbách koluje celá řada mýtů, které je třeba lepší informovaností široké veřejnosti vyvrátit. Vždyť přece celá řada roubenek dodnes stojí v těch nejdrsnějších podmínkách v horách a odolává nepřízni počasí rok co rok a přitom neustále poskytuje pohodlí pro život svých obyvatel.   

Mýtus první – kratší životnost

Věděli jste, že dobře postavená dřevostavba má životnost přes 200 let? Moderní dřevostavby jsou jednak odolné vůči houbám, broukům, požárům, hluku. Navíc jsou tiché, stabilní a pyšní se výbornými termoregulačními vlastnostmi. Dřevostavby splňují stejné standardy pevnosti, životnosti a stability jako zděné stavby.

Mýtus druhý – vyšší požární riziko

Z bezpečnostního hlediska se dá říci, že dřevostavby jsou na tom lépe než zděné domy.  Dřevostavby musí jednak splňovat stejně vysoké požadavky protipožární bezpečnosti, jako je to u zděných staveb. Navíc hoření dřeva udržuje i nadále pevnost stavby na rozdíl od ocelových konstrukcí, které si vlivem vysokých teplot neočekávaně hroutí.

Mýtus třetí – brouci a houby

Správě zkonstruované dřevostavby nejsou náchylné ani k napadení houbami, ani k napadení brouky. Pouze v případech, kdy došlo k chybnému provedení konstrukce, může v důsledku nastalých vad do domu pronikat vlhkost.

Mýtus čtvrtý – vysoká cena

Není to zdaleka tak, že by dřevostavby vycházely dráž než stavby zděné. Naopak, cenově vychází dřevostavby obvykle přibližně stejně jako domy zděné, které mají obdobnou izolaci a technické vybavení.

Mýtus pátý – déle trvající stavební práce

Není pravda, že by rychlost výstavby dřevostaveb trvala výrazně déle, než stavba zděných budov, spíše naopak. Ti, kdo dřevostavbu využívají jako vlastní bydlení, potvrdili, že rychlost výstavby jejich bydlení byla mnohem vyšší, než je tomu u zděných staveb.

Trvalá udržitelnost těžby

Z hlediska trvalé udržitelnosti jsou na tom dřevostavby mnohem lépe. Materiál na opravy domu stihne dorůst dříve, než začnete uvažovat o jeho generálních opravách. Navíc v ČR přírůstek dřevní hmoty převyšuje těžbu, a to díky dobře vedenému lesnímu hospodářství. Dřevo, z něhož se těží stavební materiál, je pod trvalým dohledem FCS (mezinárodní certifikační agentura), který mimo jiné zodpovídá za to, že těžba nezatíží životní prostředí a že lesy budou i nadále v takzvaném trvale udržitelném stavu.    

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

585 total views, 2 views today