Tiny houses aneb Mikrobydlení

Nejen rostoucí ceny nemovitostí jsou důvodem, proč se bydlení v malém prostoru stává hitem. Hlavně mladí lidé dávají přednost tomuto způsobu bydlení. Často si jej i sami navrhnou doslova sobě na míru. Žijí pak více ekologičtěji, v souladu s přírodou a minimalističtějším způsobem života.

Foto: dezdemons-home-design.top

I v malém prostoru mohou vznikat velké nápady a  realizace. Je vždy však předem potřeba dokonale vše promyslet do těch nejmenších detailů, aby se vaše bydlení se vším všudy vešlo do pouhých několika metrů čtverečních.

Foto: tinyliving.com

Popularita malých domků vzrůstá. Bydlení v malém prostoru nemusí být vždy nutností, může to být také osobní touha, či nadšení pro tento způsob života. Dostatek prostoru totiž často vede ke zbytečnému hromadění věcí, které člověk ke svému životu ani nepotřebuje.

Foto: dwell.com

Časy se mění, a zatímco dříve bylo vždy větší bydlení vnímáno jako lepší, dnes je tomu spíše naopak. Rozhodujícím faktorem se může stát také možnost umístit svůj tiny house na skvělém místě uprostřed přírody. Navíc větší nemusí vždy zároveň znamenat i hezčí.

Foto: tinyliving.com

Každý malý dům je originál, každý malý dům je výzva. Je totiž nutné najít kompromis mezi očekáváním jeho budoucích obyvatel a limity daného prostoru. Design je ve většině případů spojený s přáním žít udržitelným a jednoduchým způsobem života.

Foto: tinyhousecitizens.com

Většina minidomků je řešena jako dřevěná stavba na kolečkách. Zásadním úkolem architekta je, seznámit se s každodenní rutinou obyvatelů tiny house a vytvořit pro ně třeba i nějaký kus nábytku, který dokáže sloužit k vícero účelům.

Foto: homify.de

Architekti často volí pro celou stavbu stejný typ podlahy. Díky tomu se podaří opticky zvětšit malé místnosti. Napadlo by vás, že schod v tak malém prostoru může fungovat stejně dobře jako stůl anebo je možné jej vytáhnout na večer a vytvořit z něj postel, která přes den nikde nepřekáží? Stejně tak dobře se pod schodem může ukrývat dostatečně velký úložný prostor.

Foto: cdn.designrulz.com

Podlaha v tiny house by se měla dobře a snadno udržovat, to přispěje k pocitu čistoty v minidomku. Navíc by měla být odolná vůči poškrábání, vzniku skvrn a také proti vodě.

Foto: tinyhousetalk.com

Ani malý domek by neměl postrádat nic z potřebného, například rozdělení místností zdmi, vymalovat stěny neutrálními barvami, které mají také pozitivní vliv na optickou velikost místnosti. Architekti doporučují prostor vyzdobit jemnými vzory a texturami, aby nepůsobil příliš chladně.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

928 total views, 2 views today