Zelená střecha je prospěšná majiteli, okolí budovy i krajině

4.8/5 - (6 votes)

Zelené či vegetační střechy jsou i v současné době častým tématem a to nejen kvůli různým nařízením, ale zejména pro jejich nesporné přínosy ke zkvalitnění našeho životního prostoru.

V čem je jejich největší výhoda?

– Výrazně redukují přehřívání budov. V letním období je teplota střechy i o 40 °C nižší proti střeše bez zeleně. V zimním období naopak eliminují tepelné ztráty. Snižují tak náklady na izolaci, topení nebo klimatizaci.

– Tvoří ochranu střešního pláště a konstrukce před teplotními výkyvy, extrémy a klimatickými vlivy. S tím je spojené prodloužení životnosti hydroizolace až na dvojnásobek.

– Zadržují vodní srážky (podle typu 50-99%), což představuje úspory při odvádění srážkové vody do kanalizace a budování vsakovacích nebo retenčních zařízení.

– Zlepšují akusticky izolační vlastnosti

– Zajišťují odpařování zadržené vody zpět do ovzduší, čímž se ochlazuje okolní prostředí, což značně přispívá i k redukci městských tepelných ostrovů

– Zlepšují mikroklima, zvlhčují vzduch a snižují prašnost

– Tvoří samostatný biotop, na němž může žít pestrá paleta živočichů

– Zpříjemní životní prostor i svou estetickou funkcí

Jak zazelenit a ušetřit

Mnoho takzvané zeleně na konstrukci je na komerčních a administrativních budovách, ale je stále větší zájem o zelené střechy i ze strany státních institucí a ozelenění střech bytových i rodinných domů.

Většina má snahu jejich výstavbu podpořit dotačními programy jako Nová zelená úsporám. Program NZÚ 2021+ poskytuje také pro rodinné i bytové domy podporu aktuálně ve výši až 800 Kč/m2 pro extenzivní a až 1000 Kč/m2 na zelené střechy intenzivní. Realizace zelených střech a hospodaření se srážkovou vodou podporuje dotacemi také mnoho místních samospráv, které mají vlastní výše dotace i podmínky pro poskytnutí.

Podporou je také aktivita Svazu zakládání a údržby zeleně, který zpracoval publikaci ,,Standardy pro navrhování, provádění a údržbu zelených střech“ s podporou MŽP. Architekti, projektanti, investoři, stavební a realizační firmy nebo přímo zájemci o vegetační střechy tu mimo jiné naleznou důležité informace o požadavcích na střešní konstrukce a jednotlivé vrstvy vegetačního souvrství.

Jak vybrat zelenou střechu

Vegetační střechy rozlišujeme podle přístupnosti, polohy, funkce, skladby, ale zejména podle sklonu a nároků vegetace a péči.

Podle sklonu dělíme na strmé 45–90° či šikmé 20–45°, kde jsou zpravidla nutné zádržné systémy proti sesuvu a střechy s mírným sklonem 5–20°, včetně plochých do 5°, které nevyžadují zádržný systémy a mají tak nižší pořizovací náklady.

Podle typu výsadby a nároků na péči dělíme v zásadě na intenzivní, polointenzivní a extenzivní. Intenzivní zelená střecha může být plnohodnotnou okrasnou i užitkovou zahradou, která vyžaduje adekvátní péči, zavlažování, přihnojování a údržbu. Vrstva substrátu začíná kolem 20 cm, ale i mnohonásobně více, pokud je střecha osazena keři a stromy. S tím je samozřejmě spojena nutnost zvýšení statické odolnosti celé konstrukce. Naopak střechy extenzivní jsou osázeny suchomilnými rostlinami, trávami, trvalkami, bylinami, sukulenty, rozchodníky či předpěstovanými rozchodníkovými koberci, které vyžadují péči minimální. Extenzivní souvrství je výrazně nižší a větší dimenzování konstrukce není nutné. Maximálně nasyceným souvrstvím je střecha zatížena jen minimálně (např. při výšce střešního substrátu 8cm je zatížena cca o 100 kg/m2). Např. s 2-3x vyšším souvrstvím na polointenzivní vegetační střeše se zatížení zvyšuje, ale zároveň se rozšiřují možnosti výsadeb.

Zásadní podmínkou pro dlouhodobou funkčnost souvrství je použití kvalitních materiálů. Je důležité, aby součásti souvrství zelených střech splňovali parametry dané např. metodikou FLL či českými Standard, jako je průtok, obsah vzduchu a váha substrátu při maximálním nasycení atd. Tím se zamezí přetížení konstrukce, přesycení vodou a zajistí optimální podmínky pro zvolenou výsadbu. Při dodržení všech standardů rostliny prosperují i v extrémním počasí (delší sucha či deště) po mnoho let bez nutnosti výměny souvrství a nadměrné údržby.

BB Com s.r.o. vyrábí střešní substráty Florcom výhradně z českých surovin už do roku 2000. Pečlivě třídí vstupní materiály a zásadně dodržuje osvědčené receptury, které splňují parametry Standardů. Možná i proto jsou právě tyto substráty použity na mnoha velkých projektech po celé ČR. Výhodou je také možnost dodávky silocisternami, které bez použití další techniky dopraví substrát na střechu. Plnou silocisternu se 43m3 substrátu lze vyfoukat na střechu za 2,5h a to až do vzdálenosti 80m od stání. Díky výkonné technice a kvalitnímu substrátu bylo možné dodávat např. na zelené střechy Nové centrály ČSOB v Praze 180m3 denně a výrazně se tak zkrátila doba celé realizace.