Využijte přírodní pískovec v bytě

Rate this post

Jako interiérový doplněk se ohebný přírodní pískovec hodí převážně k zušlechťování stěn. Stěna dekorovaná přírodním pískovcem vypadá jako masivní kamenná zeď. I na lehkou sádrokartonovou příčku se dá nalepit pískovec.

Výhody ohebného pískovce

Prirodni piskovec v byte 1

Ohebný pískovec drží na betonu, omítce, dřevu, také na kompozitech na bázi dřeva jako jsou dřevotřískové, dřevovláknité dřevocementové a OSB desky. Drží rovněž na ekopanelech a dalších materiálech přírodního původu, dále na skle, plexiskle, akrylátech, na různých kovech a také na polykarbonátových deskách. Díky možnosti lepit pásy kontaktními i disperzními lepidly je práce s materiálem bezprašná a nehlučná.

Jakými způsoby ohebný přírodní pískovec využít

Prirodni piskovec v byte 3

Využijte například betonový pylon a oblepte jej tak, že bude vypadat jako pískovcový sloup. Při zahnutí hran o několik centimetrů vytvoříte dojem plastických kvádrů. Jsou-li potřeba ostré hrany, vypomozte si horkovzdušnou pistolí. Pískovcové pásy jsou tak tenké, že je možné je prosvítit. Proto dekorace z nich vzniklá je velice efektní. Povrch ohebného pískovce je ošetřen ochranným nátěrem, nedochází u něj k otěru. Je možné jej omývat, tudíž je vhodným materiálem pro koupelny a dokonce i pro vnitřní bazény. Správně zvolená chemie umožní dlouholetou a bezproblémovou životnost tohoto obkladu.

Náhrada v podobě umělého pískovce

Prirodni piskovec v byte 2

Umělý pískovec je využíván pro svou nižší cenu a také proto, že funguje dokonale jako imitace přírodního pískovce. Je tvořen směsí písků, bílého cementu a pigmentu. Má vlastnosti, v nichž předčí i přírodní pískovec: je méně nasákavý, má vyšší odolnost proti otěru a méně se na něm drží organické nečistoty. Navíc jej lze extrémně zatížit. Pro laiky je takřka nerozeznatelný od přírodního pískovce. Jeho jednotlivé kusy se dají brousit, vrtat, lámat. V interiéru je nejčastěji využíván k obkladům krbů anebo stěn. Z velmi podobného materiálu či spíše hmoty jsou vyráběny také pochozí desky, které mají vzhled trámů či pražců.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com