Vysaďte si do zahrady klanoprašku, můžete z ní vyrábět džemy a připravovat zdravé čaje

Vlastnosti podobné ženšenu činí z klanoprašky čínská (Schizandra chinensis) rostlinu známou hlavně pro její léčivé účinky. Pěstuje se hlavně v Číně, a to již po mnoho staletí. Nejvíce účinných látek je obsaženo v jejích plodech. Klanopraškám se daří dobře zejména v kyselých půdách a na polostinných stanovištích.

Bez opory se neobejde

V oblasti svého původu, tedy v Asii roste schizandra jako liána v listnatých lesích. Dokáže šplhat až vysoko do korun stromů. U nás se pěstuje na oporách, po kterých může šplhat. Je vhodná i k výsadbě u pergol, starých stromů, nebo plotů. Ty můžeme díky ní pěkně ozelenit. Vytvořit jí můžeme vlastní dřevěnou oporu, případně natáhnout kovová lanka, po kterých se bude vinout. Za příznivých podmínek u nás mlže dorůst až do výšky okolo tří metrů.

Výsadba a pěstování

Klanopřašky milují kyselé půdy, nejlépe se jim daří v dobře propustných kyselých půdách v polostínu. Pro výsadbu rostlin je ideální jáma o velikosti 50 x 50 cm o hluboce rovněž 50 cm. Rostlinu do ní usadíme a zasypeme směsí rašeliny s kompostem, nebo rašeliny s rozleželým hnojem. Klanopraška snese i slunce, o to dříve pak rozkvétá. Hrozí ale jisté nebezpečí, že by mohly být květy poškozené jarními mrazíky.

Řez a přihnojování

Po opadu listů, v průběhu podzimu provádíme zmlazení starších rostlin. Mladé rostliny nepotřebují ořezávat. V průběhu března a dubna je vhodné rostliny přihnojit hnojivem na jehličnany. V polovině srpna začínají na rostlinách dozrávat plody. Ty jsou velmi podobné bobulím červeného rybízu.

Užitečná a zdraví prospěšná rostlina

Schizandra je řazena mezi rostliny s povzbuzujícím účinkem, podobně jako ženšen. Listy sice obsahují také účinné látky, ale sbírají se jen plody, protože v nich je větší procento účinných látek. Rostlina je cenná pro vysoký obsah látek působících proti únavě a stresu. Navíc prokazatelně zlepšují ostrost zraku, dýchání a celkově povzbuzují organismus. Plody se užívají jak sušené, tak čerstvé. Často se přidávají do čajových směsí. Dají se z nich vyrábět také léčivé sirupy nebo marmelády. Po dobu 3 týdnů je louhujeme v lihu a pak vždy ráno a v poledne užíváme ve formě kapek. Obvykle postačí 10 – 15 kapek pro povzbuzení organismu. Večerní dávku vynecháváme.

Vzhledem k vysoké léčivé hodnotě plodů, ale i kvůli jejich okrasnému efektu se jistě vyplatí pěstování schizandry i na vlastní zahradě.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

 

215 total views, 2 views today