Víte, z čeho postavíte váš dům

Stavba domu je velké rozhodnutí. A jakmile se do stavby pustíme, chceme, aby vše šlo rychle a výsledek byl co nejdříve na světě. Proto už se dnes nevyužívají ke stavbě klasické cihly, ale využívají se materiály, z nich stavba narůstá rychleji a navíc mají i lepší izolační vlastnosti.

Vybírat můžeme hned z několika stavebních materiálů. Pochopitelně mají všechny své zápory i klady. Na ty se nyní soustřeďme. Při výběru stavebního materiálu klademe důraz na jeho izolační vlastnosti a také na délku výstavby.  

Pórobetonové tvárnice

Jejich nevýhodou je sice vyšší křehkost a rovněž vyšší náchylnost k absorpci vlhkosti, avšak díky pórovité struktuře tohoto materiálu jsou tvárnice lehké a jejich opracování je poměrně snadné. Pórobetonové tvárnice se využívají zejména na stavbu vnitřních příček. Právě zde velmi oceníme snadnou opracovatelnost.

Keramické tvárnice

Rychlejšího zdění dosáhneme díky keramickým tvárnicím, jsou větší než klasické cihly a mají také lepší izolační vlastnosti. Těch dosahují díky dutinám. Navíc s tímto materiálem neuděláme chybu, neboť můžeme zdít velmi rychle díky systému pero-drážka. Ušetříme díky tomu také velké množství malty.

Dřevocementové tvárnice

Tyto tvárnice obsahují rovnou také izolaci. Vnitřní část tvoří polystyren a vnější vrstva je zhotovena ze směsi dřevěných štěpků a cementu.  Stavba z nich rychle přibývá, ale doporučuje se při ní odborný dohled. Tento stavební systém vyniká výbornou akumulací.   

Tvárnice z tvrdého polystyrenu    

Velké obliby tento materiál dosáhl u těch, kteří staví svépomocí. Lehkost tvárnic zaručuje, že stavba rychle přibývá. Stavebník po položení dílec vyplní betonem a nakonec tvárnice z obou stran obloží sádrokartonem. Nevýhodou je to, že na takovou stěnu je možné věsit pouze lehčí věci, nikoli těžká břemena.  

Betonové tvárnice

Jsou ideálním materiálem pro stavbu základu domu. Mají silnější stěny. Nenabídnou však dostatečné izolační vlastnosti. Ke stavbě garáže či plotu naprosto postačí.

Vápenopískovcové tvárnice

Tento stavební materiál upřednostňují stavebníci při stavbě pasivních domů. Využít se dají jak na vnitřní, tak na obvodové zdivo. Navíc nabídnou výhody v podobě vysoké pevnosti v tlaku a skvělé zvukově izolační vlastnosti. V interiéru se skvěle uplatní jako vhodný materiál výplňových dělících stěn i na nosné stěny.    

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

683 total views, 3 views today