Sousedské spory a jak je řešit

4/5 - (1 vote)
Víte, jaké typy sporů mezi sebou nejčastěji řeší sousedé? Pokud ano, pravděpodobně je se svým i sousedy řešíte i vy.  Proto než tyto spory přerostou v trestné činy, přečtěte si raději naše doporučení, jak je co nejjednodušší cestou vyřešit v souladu s nově platným občanským zákoníkem. 

Sousedske spory a jak je resit 2Aby sousedské spory nepřerostly ve války mezi sousedy, je třeba vědět, co povoluje zákoník a jak postupovat v řešení sporů v souladu s ním. Co tedy může být těmi pověstnými kapkami oleje přilévanými do ohně sousedského soužití? Zaměříme se na sedm nejčastějších příčin. 

  1. Přístupová cesta vedoucí přes cizí pozemek
    Užívání cest a pozemků, které vlastní soukromé majitele, jsou častou příčinou svárů. Nedá-li se bez takových cest dostat na určitá místa, jedná se o takzvanou cestu nezbytnou. Pokud se se svým sousedem nedohodnete na základě žádosti o využívání nezbytné cesty, musí to za vás udělat soud. Ten vymezí také celkový rozsah dohody. Majiteli nezbytné cesty za využívání této části jeho pozemku náleží úplata a v případě nutnosti i odčinění újmy, pokud mu nějaká vznikla. Existuje-li jiná možnost přístupu na váš pozemek, nemusí vám soud odsouhlasit používání nezbytné cesty.
    Sousedske spory a jak je resit 3
  2. Přesahující větve a kořeny ze sousedovy zahrady
    Větve sousedova stromu omezují dokonce už i pohyb na vaší zahradě? Navíc větve stíní nad záhony, a tak na nich skoro nic neroste? Máte volnou ruku! Větve, které od souseda přesahují na váš pozemek, můžete ořezat, ostříhat a totéž můžete provést i s kořeny stromu, které vám například ničí plot nebo pěšinu kolem plotu. Jen musíte dbát, abyste odstranění větví či kořenů provedli co nejšetrněji a v době, která je k takovému zásahu vhodná. Zásahem rozhodně nesmíte zničit celý strom.
  3. Napadaná jablka, hrušky a listí na vašem pozemku
    Pokud úroda ještě visí na stromě, na větvích, které k vám přesahují, patří ještě sousedovi. Ovšem jakmile úroda ze sousedova stromu spadne k vám na zahradu, je už vaše. Stejně je to ale i se spadaným listím, takže po sousedovi nemůžete chtít, aby ho přišel k vám na pozemek odklidit, i když spadlo na vaši zahradu z jeho stromu.

    Sousedske spory a jak je resit 1
  4. Pes sousedů na vaší zahradě
    Zákon byste pochopitelně porušovali, pokud byste na sousedův pozemek své zvíře vyháněli záměrně anebo vaše děti házely do sousední zahrady míč naschvál. Pokud je to ovšem náhoda, že se tam  váš pes či kočka zaběhli anebo děti koply míč nechtíc na sousedovu zahradu, můžete se pro něj vydat.  Jestliže na sousedově zahradě váš pes způsobí škodu, jste povinni vzniklou škodu sousedovi nahradit.
  5. Voda cákající z okapu na váš dům
    V žádném případě není povoleno odvádět vodu z okapu na sousedovu zahradu či pozemek. I když to z vašeho pohledu není jinak možné, nebude na tuto skutečnost nikdo brát ohled. Vodu zkrátka a dobře musíte odvádět jinam.
  6. Nadměrná hladina hluku
    Zákon říká, že pronikající hluk v průběhu dne (tj. mezi 6 až 22 hodinou) nesmí přesahovat 40 decibelů. V noci nesmí být hluk vyšší než 30 decibelů. Pokud by hladina hluku byla vyšší než takto stanovená hygienická hluková norma, můžete se domáhat ochrany ve správním řízení anebo v řízení přestupkovém. Soud může následně uložit původci hluku, že se musí takovéhoto jednání zdržet. K prokázání překročení hlukových limitů bývá nutný znalecký posudek.
  7. Zápach domácího zvířectva nebo z cigaret
    Zápach například z chovaného domácího zvířectva, nebo kouř ze sousedova komínu, případně z cigaret,  které chodí  kouřit soused na balkon anebo i průmyslový zápach vás rovněž mohou  omezovat ve vašich právech. Po sousedovi lze sice požadovat, ať chodí kouřit jinam, nebo ať chová smradlavou kozu na chatě někde na samotě a ne uprostřed zástavby rodinných domů, ale zavření blízké chemičky pravděpodobně nikdy nedocílíte. To je ale případ, kdy máte nárok na získání peněžitého odškodnění, pokud se rozhodnete spor s firmou řešit soudně.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com