Soleirolia – skromná pokojová rostlina

Husté polštáře drobných lístků vytvářející během krátké doby zajímavý vzhled koule. Tak by se dala ve stručnosti charakterizovat tato rostlina. U nás se pěstuje jako oblíbená pokojovka, která je nenáročná a přitom dosti efektní. Možná ji budete znát pod lidovým označením „domácí štěstí“.

Než si ji přinesete domů

Jestliže se rozhodnete pro nákup této rostliny, měli byste ještě v obchodě zjistit, zda květináč pevně přiléhá ke kořenovému balu, či nikoli. Často se totiž stává, že rostliny jsou těsně před příchodem do prodejen přesazovány, a tak nemají dostatečně vyvinutou síť kořínků. Takové rostliny nekupujte, nejsou ještě schopny přijímat dostatečné množství vody tolik potřebné pro svůj růst.

Vzhled rostliny

Soleirolia v květináči zřídka dosáhne výšky nad 10–15 cm. Spíše přibývá v objemu na šířku. Převisle pěstované rostliny mohou dosáhnout výhonků dlouhých až 30, nebo dokonce 50 cm. Jedná se o takzvanou kobercovou rostlinu, která vytváří hustý kompaktní porost tvořící po krátkém čase v květináči zajímavou kouli doslova z vlásečnicových výhonků hustě obalených drobounkými lístky. Nové výhonky dorůstají rostlinám nepřetržitě. Ačkoli rostliny tohoto typu kvetou jen zřídka, jsou velmi oblíbené právě pro svůj tvar a svěže zelenou barvu lístků.

Potřebuje světlo a teplo

Soleirolia má ve svém jméně obsaženo slunce, což znamená, že má raději vyšší teploty. V letních měsících ideálně mezi 18-20 °C a v zimně mezi 15-18 °C. Nejlépe jí vyhovuje polostín, přímé sluneční paprsky by mohly popálit její drobné lístky.

Nesmí vyschnout

Se zálivkou této rostliny rozhodně nešetřete. Nesmí vyschnout, to už by se nezvetila. Vždy ji zalévejte do podmisky. V průběhu léta do zálivky přidávejte pokaždé trochu hnojiva. V zimě hnojení vynechejte. Pokud byste chtěli rostlinu namnožit, použijte k tomu výhonky, které visí z rostliny.

Přesazování a prořezávání

Pomocí nůžek a pravidelného sestřihu udržujte rostlinu v pěkném kompaktním tvaru. Pokud byste ale dávali přednost jejímu pěstování v závěsu, není nutné rostlinu stříhat. Přesazování soleirolií je poměrně obtížné. Proto si raději z dlouhých nových výhonků vypěstujte hezkou mladou rostlinu. Výhonky vysaďte do výživné humózní půdy a pravidelně zalévejte.

Tyto rostliny působí velmi dobře, i když jsou pěstovány zvlášť a samotné. Ovšem velmi působivé jsou v kombinacích s dalšími pokojovými rostlinami, například ve větších zajímavě řešených dekorativních mísách.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

362 total views, 2 views today