Minimalismus – hit číslo 1

Rate this post
Tento poněkud strohý styl vyznačující se holými zdmi, jednoduchými liniemi, tlumenými barvami, čistotou geometrických tvarů, skrytým osvětlením přišel do módy zejména jako reakce na nekvalitní napodobeniny stylu art deco.

 
Průkopníci minimalismuModern living room with tv equipment
Snad nikdo neovlivnil podobu minimalistického stylu více než designér a architekt Ludwig Mies van Rohe. V jeho tvorbě převládal vždy základní princip, že méně je více. Nacházel odezvu v jednoduchosti architektury, ve velebení přírodních ale také v průkopnickém užití nových materiálů.
Dalším avantgardním architektem, který se zaměřil na prosazování minimalistického stylu, byl švýcarský rodák Le Corbusier.  Podle svých představ přikládal ve stavbách velký význam dveřím, oknům a prosazoval vybavení bytů vznikající průmyslovou výrobou, stěny nechával zdobit abstraktními obrazy.
Anglický „otec“ minimalismu John Pawson prohlásil, že jeho minimalistický byt nemá prázdný interiér, když ho takto charakterizovali jeho návštěvníci.  Řekl: „Není to ani tak prázdnota jako klid“. Interiér v jeho bytě opravdu nezavdával žádné příčiny k rozptylování, v jeho pokojích nebylo naprosto nic zbytečného.
Minimalismus s moderní tváří Contemporary styled minimalistic lounge with furniture
Omezení zdobnosti a důraz na tvar. Architekturu moderního interiéru by měl určovat v první řadě účel a její využití. Multifunkční prostory, které kombinují například obývací pokoj s jídelnou, nebo obývací pokoj s pracovnou splňují podmínky členění do takové míry, aby se kdykoli mohly přizpůsobit novým potřebám.  Nábytek a koberce se vybírají pouze s ohledem na jejich jednoduchost a funkci.  Všechno má v minimalisticky zařízeném interiéru svůj účel a nic zde není zbytečné.
Záměrem minimalismu je uvolnit výhled, abychom se mohli soustředit na strukturu, barvy, tvary, případně na jejich absenci.  V minimalistickém interiéru se osvědčily materiály jako sklo, beton a dřevo, které ve formě stěn, stropů a podlahy vymezují daný prostor.
Neutrální barvy v obývacím pokoji a zdroj přirozeného světla v podobě velkých nejčastěji francouzských oken přimějí pozorovatele k tomu, aby se zaměřil na nábytek a vybavení interiéru. Nejčastěji volené barvy pro minimalistický styl jsou bílá, béžová a krémová. Například bílé stěny a béžová podlaha tak mohou vytvářet klidné pozadí pro nějakou sbírku například moderního nábytku či osvětlení.
Osvětlovací tělesa jsou připevňována ke stropu nebo na zeď, místo toho, aby byla zavěšována pod strop.  Takováto nástěnná a stropní svítidla mají povětšinou jednoduché tvary a postrádají veškerou zdobnost. Téměř veškeré dekorativní předměty nacházející se v minimalisticky zařízených prostorách reflektují názor, že vše má být co nejjednodušší, nezdobné a úsporné.
Co člověk, to názor Minimalismus-hit-cislo-1-3
Zdá se, že tento styl nejlépe naplňuje představy o zařízení současných malých prostor, které jsou nám v bydlení dány k dispozici.  Úsporný design a inspirování se konvenčními materiály však nemusí být stylem, který osloví každého z nás.  Někdo na něm upřednostní snadnost při údržbě a pocit, že takový byt je jakoby neustále uklizený. Jiní zase namítnou, že je nezabydlený, neútulný a nevytváří pro ně pocit kýženého domova. Na tomto místě je třeba konstatovat, že každý člověk je jedinečný a má tedy právo na svůj osobitý názor, což se týká i názorů na styl bydlení.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz