Milujete avokádo? Vypěstujte si z pecky vlastní rostlinu!

Je avokádo nedílnou součástí vaší zdravé stravy? Pak jste jistě zjistili, že jeho pecka je velmi zajímavá. Je škoda ji vyhazovat bez užitku. Vyzkoušejte si z ní vypěstovat vlastní rostlinu. Určitě vás úspěch povzbudí k tomu vyzkoušet pěstování rostlin i z pecek jiných druhů.

Pěstování avokáda z pecky milují jak děti, tak dospělí. Můžete se do tohoto projektu pustit společně. Uvidíte, jak vás bude těšit sledovat všechny vývojové fáze rostliny. Taková názorná pěstitelská pomůcka je velmi inspirativní. Avokádo z pecky se dá vypěstovat poměrně snadno a rychle. Jen nesmíte zapomenout doplňovat vodu do nádoby a pravidelně kontrolovat, co se s peckou děje.


Mějte vše potřebné po ruce

Plod avokáda (Persea americana) skrývá uvnitř krásnou velkou pecku. Kromě ní budete potřebovat ještě zavařovací sklenici s vodou, substrát pro výsev, květináč, dřevěné špejle, ostrý nůž a šídlo.

Čím začít a jak postupovat

Plod avokáda podélně rozkrojte a jednu polovinu překrojte ještě na polovinu, aby se pecka dala snadno vyjmout.

  • Pecku avokáda musíte nejdříve dobře očistit od všech zbytků dužiny. Zbytky dužiny začnou časem zahnívat a hniloba by bohužel překazila proces klíčení.
  • Udělejte šídlem po obvodu pecky tři otvory zhruba ve stejné vzdálenosti.
  • Do každého otvoru zapíchněte špejli a pecku poté uložte díky špejlím na okraj sklenice. Plochý konec pecky by se měl dotýkat hladiny vody ve sklenici. Nesmíte přehodit orientaci pecky, jinak by nevyklíčila.
  • Vodu ve sklenici postupně doplňujte. Pecka by měla být v neustálém v kontaktu s vodou.
  • Po několika týdnech, jakmile kořeny vyplní většinu sklenice, se na pecce objeví vysoký stonek.
  • Květináč o průměru cca 9 cm naplňte množitelským substrátem, nebo substrátem určeným pro výsev. Pecku zasaďte do zeminy pouze z jedné třetiny, dvě třetiny pecky musí zůstat nad zemí.
  • Nyní následuje období, kdy můžete o avokádo pečovat jako o běžnou pokojovou rostlinu. Jakmile povyroste, přesaďte rostlinu do většího květináče. Při přesazování nechejte kořenový bal nedotčený. Mezi kořenový bal a okraj nového o něco většího květináče přisypejte hlinitý substrát. Květináč můžete lehce přeplnit, neboť po zalití si zemina ještě trošku sedne.
  • Rostlinu pravidelně zaštipujte, čímž povzbudíte tvorbu postranních výhonů. Rostlina se díky zaštipování více rozkošatí.
  • V létě avokádo zalévejte dosti často. Mezi zálivkami je dobré nechat zeminu vyschnout. V zimě výrazně omezte množství zálivkové vody.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

424 total views, 2 views today