Jak na tekuté tapety

Vaše stěny v bytě už toho zažily opravdu hodně a teď máte problém aplikovat na ně jak nový nátěr, tak nové tapety? A co takhle vyzkoušet tekuté tapety! Nejen, že zakryjí kdejakou nerovnost podkladu, dají se kombinovat, ale v nabídce je seženete i v mnoha různých barvách.

Co jsou to tekuté tapety

Tekuté tapety řadíme k alternativním materiálům, jimiž můžeme zkrášlit zdi svých interiérů. Je to svým způsobem určitý typ dekorativní omítky, kterou seženeme v podobě suché směsi. Až těsně před aplikací se tato směs smíchá s přesně daným množstvím vody. Následně vzniklá kašovitá hmota je natolik hustá, že ji lze nanášet bezu obav na svislé povrchy pomocí hladítka a stěrky. Odborníci doporučují připravenou hmotu nechat odstát ještě před aplikací asi hodinu až dvě. Zajímavé vzory mohou vznikat i při nanášení tapet pouhou rukou.

Velké výhody tekutých tapet

Kromě snadné přípravy a jednoduchého způsobu nanášení mají tekuté tapety ještě mnohé další výhody. V prvé řadě je to dlouhá životnost odhadovaná odborníky až na 20 let, dále stálobarevnost, snadná opravitelnost, možnost kombinovat je například s korkem, kamenným obkladem, dalšími typy dekorativních omítek nebo i s klasickými tapetami. Tekuté tapety zakryjí na stěnách lecjakou nerovnost, barevnou nevyváženost nebo menší praskliny. Zvyšují zvukovou i tepelnou izolaci. Jedinou jejich nevýhodou je to, že nesmějí trvale přicházet do styku s vodou. Voda narušuje jejich strukturu a tapety pak začnou opadávat.

Tekuté tapety snadno opravíte

Dojde-li k nehodě a na tekutých tapetách vznikne nějaké poškození, nemusíte se obávat, snadno je totiž opravíte. Postižené místo nejprve postříkejte vodou v rozprašovači. Jakmile místo změkne, což trvá obvykle od 30 do 50 minut, zahlaďte jej špachtlí nebo hladítkem z plastu. Pokud máte na zdech trhliny širší než 3 mm, využijte k jejich zakrytí pružný tmel.

Speciální druhy do prostor se zvýšenou vlhkostí

Máte-li zájem použít tekuté tapety i v místnostech se zvýšenou vlhkostí, poptávejte speciální druh tekutých tapet určených k tomuto účelu. Ty mohou být použity v místnostech s vyšší vlhkostí jako imitace pohledového pískovce, betonu nebo stěrky. Jejich povrch se dá čistit vodou. Povrch zde aplikovaných tekutých tapet je možné pokrýt vodou ředitelným lakem.

Kreativní využití tekutých tapet

Máte-li v místnostech oblouky, arkýře a další místa, která jsou zdánlivě problematická, můžete na jejich výzdobu bez obav využít právě tekuté tapety. Povrch tekutých tapet je pružný, dobře se přizpůsobuje, nevytváří švy na zdech, nerovnosti spolehlivě ukryje a navíc ani nepraská. Díky tekutým tapetám si můžete na zdech doma vykouzlit nejrůznější mozaiky, ale i nástěnné obrazy.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

882 total views, 1 views today