Leycesteria – velká hrnková rostlina

Rate this post

Jsou rostliny všeobecně známé a jsou rostliny, které nejen, že zná jen úzký okruh lidí, ale navíc i jejich jméno je tak trošku jazykolam. A právě o takové pokojové rostlině, která je u nás pouze zřídkakdy k vidění, si dnes něco povíme. Jmenuje se leycesteria a upoutá každého nejen svou velikostí, ale i dekorativností, navíc i snadným pěstováním.Leycesteria 1

Rostlina původem z Himaláje

Pojmenování, jak je to u rostlin klasické, získala leycesteria formosa podle známého botanika W. Leycestera. Jelikož se jedná o rostlinu původem z Himaláje, je možné, že při dobré zimní přikrývce a na chráněném místě může i spolehlivě přezimovat. Venku trvale rostoucí leycesteria bývá více odolná a tudíž nebývá napadána škůdci. Její poměrně velké sytě zelené listy vytvářejí barevně příjemné pozadí pro netradiční skladbu jejích květních lat. Listy dosahují až 15 cm a jsou vejčitého tvaru. Existují dvě variety. Leycesteria formosa, která je mrazuvzdorná a Leycesteria crocothyrsos, která mrazuvzdorná není. Tu můžeme v našich podmínkách pěstovat pouze jako přenosnou rostlinu.

Hlavní sezóna rostliny

Leycesterie má poměrně nízké nároky na pěstování. Aniž by si vyžádala nějakou zvláštní péči, vydrží dlouhá léta. Roste keřovitě a do výšky je schopna dorůst až do 1,5 metru. Její hlavní sezónou je jaro a léto, neboť tou dobou kvete. Její velmi zajímavé dekorativní květy jsou bílé s tmavě červenými listeny. Vytvářejí dlouhá převislá květenství, na kterých se koncem sezóny vytvoří působivé leskle purpurové bobule. Květy však nevoní.

Leycesteria 2

Nároky rostliny při pokojových podmínkách

Při pěstování leycesterie doma, je třeba respektovat její nároky na světlo, teplotu, zálivku, hnojení a přezimování. Ideální podmínky může zastat zimní zahrada. V letním období je třeba provádět zálivku pravidelně a jednou týdně přihnojit tekutým hnojivem. Na zimu je naopak nutné zálivku velmi omezit a rostlinu ani nepřihnojovat. Přes léto leycesterii vyhovuje běžná pokojová teplota, zatímco v zimě se pěstuje přibližně při 5°C. Potřebný je dostatek světla.

Množení

Podzim je ideálním obdobím pro úpravu rostliny řezem, díky němuž se leycesteria dá spolehlivě vytvarovat. Množit se dá pomocí semen. Výsev semen je dobré ponechat na jaro. Provede se do květináčů nebo truhlíku vyplněného lehko zeminou. Semena se pak zasypou jen slabou vrstvou písku. U vyrostlých semenáčků je možné přesazení, jakmile povyrostou.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com