Kam se stovkami knih

Patříte také k těm čtenářům, kteří si knihy půjčují v knihovně, ale sami si rádi koupí knížku, o kterou mají velký zájem? Pokud ano, jistě se vám vaše knihovna stále více plní a na nové knihy už hledáte místo jen těžko. Podle statistik máme doma v průměru 253 knih. Kam je tedy všechny uložit, aby měli své důstojné místo?

Knihovny jsou ve většině našich domácností nezbytností, neboť my Češi velmi rádi čteme. V posledních deseti letech se u nás konaly čtyři průzkumy na toto téma a každý z nich potvrdil stoupající tendenci v počtu námi přečtených knih. Mnohé rodiny si natolik považují některé tituly, že si je předávají po celá pokolení jako dědictví. Zatímco někteří z nás přečtou sotva jednu knihu za rok, jiní přečtou několik knih za měsíc. Není tedy divu, že takové množství literárních děl je třeba bezpečně uložit na ta správná místa.

Volba podle dispozice místnosti

Jednou z možností, jak vybírat knihovnu do interiéru, je přizpůsobit její vzhled dispozicím místnosti. Vhodným řešením mohou být jak skříňové knihovny bez dvířek i s dvířky, tak knihovny sahající od podlahy až ke stropu, a to na všech stěnách místnosti. Do takových se vejde panečku pěkná řádka knih. Velkou výhodou skříňových knihoven je to, že jejich dvířka zabrání zaprášení knih. Jsou-li dvířka navíc skleněná, máte neustále perfektní přehled o titulech knih.

Knihovny podle materiálu

Pokud chceme, aby knihovna ladila s dalším nábytkovým vybavením místnosti, nakupujeme nábytek ze stejné kolekce, která nám nabídne zároveň i knihovnu. Celou místnost pak lze vybavit v perfektním optickém souladu.

Na stěnu se hodí designové výrobky

Na stěnách vyniknou knihovny, které unesou třeba jen málo knih, zato vynikne jejich krása, neobvyklé řešení, nebo design. Ať už jsou z masivního teakového dřeva, nebo sestavené jako kombinace probarvených plastikových regálů, či malé poličky v podobě stupínků, vždy zaujmou a na stěně dokonale zapůsobí.

Knihovny mnoha podob

Zvláště solitérní knihovny vyniknou a upoutají pozornost. Jejich zvláštní provedení, často jen netradiční povrchová nebo barevná úprava dodá místnosti netradiční podobu. V móde jsou police plovoucí s neviditelnými držáky, nebo knihovny, které mají atypické regály s nakloněnými policemi. Další typ knihoven s nápadem jsou knihovničky policového typu, které instalujeme na rohy v místnosti. Ty tvoří nebývalý efekt už samotným tvarem.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com