Jak vypadá veganský styl šetrný k životnímu prostředí

Díky světovým návrhářům a designérům se v interiérech stále častěji setkáváme s tvorbou a designem šetrným k přírodě a všemu živému. I takto se pomalu dostávají ke slovu průkopníci veganského stylu. Vznikají tak více či méně netradiční nábytkové kusy anebo bytové doplňky.

Veganský styl jako globální téma

Nejen průkopníci veganství si stále více uvědomují, že naše planeta strádá vlivem nejrůznějších zásahů do jejího přírodního bohatství a celého ekosystému. Naštěstí již existuje celá řada firem, která nepoužívá materiály narušující křehkou ekologickou rovnováhu naší planety, a využívají možnosti, které jim nabízí věda, výzkum a moderní technologie. Díky těmto uvědoměle vytvářeným ekologickým materiálům se dokážou nejen vegani obejít bez peří, hedvábí a vlny.

Veganské bydlení = šetrné bydlení

Co si představit pod pojmem šetrné bydlení? Jedná se o to, že jsou využívány materiály z obnovitelných zdrojů, nebo ze zdrojů odpadních, případně takové, které se dají snadno uměle vytvořit a přitom neohrožují ničím své okolí. Ke slovu rovněž přicházejí materiály, které nahrazují zakázané komodity, jakými jsou například palmový olej nebo ropa. Bambusové ručníky a plenky, nebo konopné tkaniny si získávají stále větší oblibu u široké veřejnosti. Ve vegansky laděných interiérech jsou tyto materiály ekologičtější variantou bavlněného nebo hedvábného vlákna. Místo molitanových matrací zde nalezneme Viskélyocell, biologicky rozložitelnou viskózu ze dřeva a recyklovaných textilií.

Netradiční materiály

Konopí, banánové hedvábí, bambusové vlákno a kůže vyráběná z hub. To jsou materiály, s nimiž se můžete setkat v interiéru vybaveném ve veganském stylu. Takové materiály jsou šetrné nejen k přírodě, ale i ke svému okolí. S umělou kůží můžete přijít do kontaktu jak v kapalném, tak v pevném stavu. Bambus zase díky rychlosti svého růstu zajišťuje snadno obnovitelný materiál. Kapok, materiál získávaný z obřího tropického stromu zvaného vlnovec pětimužný, vyplňuje moderní polštáře, peřiny a nahrazuje tak husí a kachní peří. Pinatex, další nový materiál, který se vyrábí z vláken ananasových listů. Jedná se o ekologicky šetrný materiál nahrazující zvířecí kůži. Dalším materiálem nahrazujícím zvířecí kůži, je takzvaný Modermaedow vyráběný z hub. Jeho vlastnosti jsou totožné s vlastnostmi zvířecí kůže.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

144 total views, 1 views today