Jak vybírat zahradní techniku, kterou právě nyní zakoupíme za výhodné ceny ve slevách

Povánoční slevy nás často lákají k nákupu zboží, které je sice sezónní záležitostí, ale jeho ceny jsou v tomto období více než příznivé. Vybrat zahradní techniku právě nyní může být velmi výhodné. Pojďme se tedy zaměřit na to, jak při výběru nepochybit a postupovat co nejlépe.

Řetězové pily

Vybíráte-li řetězovou pilu, soustřeďte se na snadnou manipulaci. Tu vám zajistí nízká hmotnost pily a její ergonomický design. Přesný řez získáte díky kvalitnímu řetězu, výkonnému motoru a robustní kvalitní konstrukce zajistí dlouhou životnost pily. Bezpečnostní systém, který chrání uživatele, je neméně důležitý. Rychlobrzda ochrání uživatele zastavením řetězu do 0,1 sekundy. Za samozřejmost je považováno i automatické přimazávání řetězu.

Nejkvalitnější pily mají rovněž vysoce kvalitní příslušenství a inovativními technologie. Opotřebování pilových řetězů výrazně snižuje biologicky odbouratelný olej speciálně určený do řetězových pil. U řetězových pil se při výběru soustřeďte na výkonnostní kategorie, které je dobré zohlednit. Důkladně zvažte, jak velké objemy dřeva budete zpracovávat, jak často a kdo se těchto prací ujme. Díky výše uvedeným kritériím pak spolehlivě určíte výkonnostní kategorii řetězové pily, kterou nejlépe využijete.

Štípače dřeva

Obsluha štípače dřeva je snadná a zvládne ji prakticky každý. Dřevěné poleno položíte na ložnou plochu, případně na pracovní desku a podržíte spínač přístroje. Další práci za člověka vykoná už hydraulika. Přídavná kolečka zajištují mobilitu štípačů. Speciální údržbu štípače dřeva nevyžadují. Čas od času je třeba zkontrolovat olej a zajistit jeho výměnu. U některých štípačů je možné vyměnit běžný štípací klín za klín křížový. Tím dojde k rozštípnutí polena na 4 kusy. Běžný štípací klín rozštípne poleno pouze na 2 části. Zatímco horizontální štípač je pro nastavení optimální pracovní výšky nutné postavit například na stůl, u vertikálního štípače určuje pracovní výšku samostojná konstrukce.

Ke štípání dřeva na menší polínka například do krbů, či do kamen postačí horizontální štípač o výkonu do 6 tun. Vertikální štípače s výkonem až 12 tun, rozštípnou už opravdu velké špalky. U horizontálních štípačů se setkáváme s nižší cenou, menším výkonem, menším tlakem dostatečným pro menší polena a s použitím klasické zásuvky. U vertikálních štípačů je zapotřební trojfázový proud, pohyblivý klín a velký tlak, díky němuž je možné rozštípnout i velká polena, se kterými se však hůře manipuluje.

Křovinořezy

Křovinořez je jakousi náhradní variantou sekačky. Dostane se do všech rohů a koutů zahrady, skvěle se s ním obsekávají keře, stromy anebo okraje záhonů. Ovládání křovinořezu je jednoduché. Je snadné jej nastartovat. Další jeho výhodou je dobrá ovladatelnost a solidní záběr. Sečení zajišťují navinuté struny v systému. Jejich posouvání je poloautomatické. Rukojeti křovinořezu bývají obouruční. U některých křovinořezů je teleskopická rukojeť, což umožňuje nastavení podle výšky obsluhy.

Pro sečení odolných rostlin nebo náletových dřevin jsou křovinořezy přímo ideální, zvláště pokud u nich lze zajistit výměnu žací struny za ocelový trojzubec. Při výběru křovinořezu zvažujte celkovou hmotnost techniky, dále místa, která s ním bude vyžínat, možnost snadné manipulace a nízkou hmotnost. Násadu můžete snadno nastavit, což umožňuje pracovat s křovinořezem pod lavičkou a pod keři. Cívky s opotřebovanými strunami se nastavují obvykle velmi jednoduše, díky jedinému kliku.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

133 total views, 1 views today