Jak správně natírat kovové povrchy

Máte kolem domu kovový plot nebo alespoň branku z kovu? Spoléháte na střechu s kovovou krytinou, případně vaše okapy už potřebují nový nátěr? Pak pro vás máme několik tipů, na co nezapomenout a jak postupovat při nátěru kovových povrchů.

Pamatujte, že čím více času věnujete důkladné přípravě kovových povrchů ještě před samotným nátěrem, o to déle vám nový nátěr vydrží. Vždy je důležité nejprve povrch očistit. Je jedno, zda se jedná o první nátěr, nebo již několikátý v řadě. Jen dokonalým očištěním povrchu zajistíte novému nátěru dokonalou přilnavost a dlouhou životnost.

Připravte povrch důkladně

V prvé řadě věnujte dostatečnou pozornost úpravě povrchu ještě před provedením nátěru. Povrch kovu musí být nejen čistý a suchý, ale musí být důkladně zbavený rzi a mastnoty, stejně jako původního nátěru. Staré nátěry a rez jednoduše obrousíte a volné částice ulpělé na povrchu omeťte. Pomoci vám při tom může jak ocelový kartáč, tak elektrická bruska. Zvláště spojům a svárům věnujte dostatečnou pozornost. Na rez použijte chemické odrezovače, nebo se rzi zbavte mechanicky. Nakonec nezapomeňte ani na důkladné odmaštění povrchu.

Pospěšte si s novým nátěrem

Čerstvě obroušený kovový povrch je náchylný ke korozi. Bude tedy lepší, když s novým nátěrem začnete co nejdříve. Jako první musí přijít na řadu antikorozní základní nátěr ve dvou vrstvách. Pak teprve může následovat vrchní krycí barva, kterou nanášejte rovněž alespoň ve dvou vrstvách. Provádíte-li nátěry v příliš silných vrstvách, může dojít později k zvrásnění povrchu. Pozor tedy na tloušťku jednotlivých nátěrů a na jejich dostatečné prosychání.

Jak si práci zjednodušit

Pro zjednodušení práce se dá využít nátěr2 v 1. Tato krycí barva se nanáší ve třech vrstvách a obsahuje již dostatečnou ochranu vůči korozi a zároveň také proti působení nepříznivých povětrnostních vlivů. Někdy postačí pouze dva nátěry. Závisí to vždy nejvíce na agresivitě okolního prostředí.

Štětce volte podle typu nanášené barvy

Odborníci doporučují pro nanášení vodou ředitelných barev používat ploché štětce, které zabírají větší plochu. Naopak pro aplikaci nátěrových hmot, které zasychají pomalu, jako jsou například syntetické, olejové nebo fermežové barvy jsou vhodnější štětce kulaté. Do špatně přístupných míst se nejlépe dostanou štětce zároháky.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

121 total views, 1 views today