Jak správně inhalovat
Při onemocnění dýchacích cest jsou inhalace osvědčenou metodou, která je jednoduchá a levná a zároveň účinná v pomoci proti rýmě, kašli a nachlazení. Přímo vynikajícím způsobem nám může ulevit při problémech s ucpanými dutinami.
Inhalace jsou jednoduchou metodou pro léčbu suchého i produktivního kašle. Představují levnou pomoc při onemocnění dýchacích cest. Jde o vdechování vodní páry, kterou obvykle obohacujeme o léčivé bylinky nebo soli. Tímto procesem se zvlhčí sliznice dýchacích cest a díky teplu se také lépe prokrví. Přidané léčivé látky díky inhalování mohou působit přímo tam, kde je jich nejvíce potřeba. Existuje celá řada domácích inhalačních přístrojů. Pokud ale takový nemáte, vystačíte si s mísou a osuškou nebo ručníkem stejně tak dobře.
Jak správně inhalovat
Nejprve si připravíme nádobu a do ní nalijeme horkou vodu, ne však vařící. Poté přidáme do vody dvě lžíce kuchyňské soli a vhodné bylinky anebo pár kapek éterického oleje. Éterický olej je třeba dávkovat dle doporučeného návodu. Zakoupit lze i speciální inhalační roztoky určené pro domácí léčbu tohoto typu. Jakmile máte vše potřebné připraveno, posaďte se a udělejte si pohodlí a hlavu nakloňte nad připravenou mísu. Přes hlavu si přehoďte ručník nebo osušku, lépe delší, aby překryla i nádobu. Vydržte alespoň deset minut a zhluboka vdechujte uvolňované páry. Tuto kůru lze opakovat i několikrát denně. Ideální je dát si kúru v tom čase, po němž se pak můžete jít alespoň na půlhodinu natáhnout a odpočinout si.
Pozor! Inhalace se nedoporučují při vysokých teplotách.
Expektorancia – léky proti kašli
Tento typ léků proti kašli zvyšuje produkci řídkého hlenu a mukolytika snižují viskozitu hlenu, to znamená, že ho ředí. Léky patřící do obou těchto skupin jsou účinné v situaci, kdy trpíte na vlhký a produktivní kašel. Pokud se v dýchacích cestách vytváří hlen, který se vám více či méně daří vykašlávat, tyto léky vám to ještě usnadní.
Pozor! Neužívejte antitusika zároveň s expektorancii ani mukolytika.
Antitusika – léky k potlačení kašle
Antitusika potlačují suchý, dráždivý kašel a zároveň tlumí dráždění při kašli. Mohou se hodit, vysiluje-li vás suchý dráždivý kašel a nedaří se vám hleny vykašlávat. Antitusika nejsou vhodná při produktivním vlhkém kašli. Při potlačeném kašli by mohl nevykašlaný hlen stéct do dolních cest dýchacích a způsobit třeba i zápal plic.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com