Jak na štítenky a puklice

Existuje velké množství nejrůznějších škůdců a chorob, které mohou napadat naše pokojové rostliny. K jedněm z nejčastěji se vyskytujících patří štítenky a puklice. Vždy je nejlepší v každém boji prevence, ale v případě, že již k napadení došlo, musíme zakročit co nejdříve, abychom své rostliny zachránili. 

Které rostliny jsou štítenkami a puklicemi napadányJak ucinne zakrocit proti stitenkam a puklicim 2 puklicim 1

Jak jsme již v úvodu předznamenali, štítenky a puklice patří u nás k nejčastěji se vyskytujícím škůdcům na pokojových rostlinách.  Napadají nejen palmy a fíkusy, ale rovněž monstery, filodendrony, tenury, juky, bromélie a myrty. Poměrně dobře viditelné jsou na listech, mohou se však nacházet i na řapících a větvičkách. 

Jak škůdce poznáme

Tito živočichové poškozují rostliny sáním a znečišťováním listů lepkavou medovicí. Na medovici se později usazují i černě. Je sice pravda, že černě rostliny přímo nepoškozují, ale nepřímo ano, neboť zabraňují rostlinám ve tvorbě chlorofylu. Samičky vytvářejí na některých částech rostlin okrouhlé nebo oválné krycí štítky, pod kterými žijí i kladou vajíčka. Jakmile se larvy vylíhnou, putují po rostlině, a to tak dlouho, dokud nenaleznou vhodné místo pro sání. Po přisátí jim později na zádech ztvrdne pokožka, vyklene se, zhnědne a vytvoří se štítek. 

Jak vhodně zakročitJak ucinne zakrocit proti stitenkam a puklicim 2 puklicim

Nejčastěji se doporučuje sice zdlouhavá, ale účinná ochrana bez použití chemie. Jednou z možností je zapouzdřeného živočicha zmáčknout anebo jej setřít pomocí navlhčené vaty. Tento postup však nebude dostačující v případě silného napadení. Vzhledem k vysoké rozmnožovací schopnosti puklic se ze zbylých jedinců mohou rychle vytvořit nově se vyvíjející další kolonie. To je případ, kdy bude nutné použít chemické přípravky. Jako první pomoc použijte vhodný insekticid, například Biool. Velmi důležitá je však i správná péče o rostliny. Rozhodně by rostliny neměly být přehnojovány, hlavně ne dusíkem. Proto jsou doporučována hnojiva s pozvolně se uvolňujícími živinami, jako jsou kupříkladu Osmocotte a Plantacotte anebo hnojovové tyčinky. 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com