Jak se zbavit žmolků na oblečení

Máte ve svém šatníku oblíbené kousky oděvů, kterých se budete vzdávat jen velmi neradi? Jistě ano, ale právě na nich se mohou časem vytvořit nevzhledné žmolky, které nezmizí ani po vyprání. Jak je tedy odstranit, aby váš oblíbený oděv neztratil nic na kráse a oblečení se dalo opět bez obav nosit?

Klasickým způsobem funguje takzvaný odžmolkovač, který vás zbaví žmolků z oděvu během chvilky. Funguje většinou na dvě tužkové baterie a žmolky jemně odstřihává pomocí malých kovových plošek v hlavici. Pokud ale odžmolkovač nemáte, nebo vám přestal fungovat, existují i další způsoby, kterými se žmolků na oděvech můžete zbavit.

Pomůže vám mycí houbička

Zkuste odstranit žmolky z oděvů pomocí drsné strany nové mycí houbičky. Postačí ji navlhčit a hrubou stranou houbičky přejíždět přes žmolkující se oblečení. Vyzkoušet můžete i jinou vychytávku, a to vložit novou mycí houbičku do pračky. Na její drsnější stranu se nachytají vlákna z oděvů, která se při praní uvolní a na oděvech pak nevzniknou žmolky.

Perte oblečení ve speciálních pytlících

Další pomůckou, která zabrání žmolkování oděvů, jsou speciální prací pytlíky, které umožňují šetrné praní citlivých kousků oděvů jako je například spodní prádlo nebo svetry či punčochy. Do těchto sáčků dávejte a v nich perte i své oblíbené kousky oblečení.

Pemza není jen na paty   

Pemzu jistě pravidelně využíváte k odstranění zrohovatělé kůže na patách. Věděli jste ale, že se dá pemza využít i k odstranění žmolků na oděvech? Použijte k tomuto účelu novou čistou suchou pemzu. Opatrně s ní přejíždějte po oděvech v místech, kde je nevíce žmolků a žmolky tak průběžně opatrně odstraňujte. Pro velmi jemné látky ale tento způsob odstraňování žmolků není vhodný. Pemza by je poškodila.  

Žmolky se dají i oholit

Žmolků z oblečení se zbavíte jednoduše také oholením. Stará holítka nevyhazujte a používejte je jako jednorázové odžmolkovače. Pro tuto metodu je důležité oděvy nejprve pořádně napnout. Jen tak si do nich neuděláte holítkem díru. Po oděvu pak přejíždějte krátkými tahy a opatrně odstraňujte žmolky. Vaše oblečení bude za chvíli vypadat jako nové.

Odstranění žmolků silonkami 

Na odstranění žmolků se hodí použít i staré silonky. Jednoduše si je natáhněte na ruku a rychle přejíždějte po žmolcích na oděvu směrem shora dolů. I když se vám bude zdát, že tato metoda je poněkud zdlouhavá, výsledek vás jistě mile překvapí.  

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

127 total views, 1 views today