Jak se bydlí v New Yorku

Rate this post

Symbolem luxusního bydlení současného New Yorku jsou bezpochyby apartmány HL23, které najdete na známé West Steet. Zveme vás na malou virtuální prohlídku tohoto jedinečného místa, na kterém stačí málo, a můžete se tu doslova dotknout hvězd. 
Pozoruhodná silueta na pohled zvláštní čtrnáctipatrové budovy postavené z materiálů, kterým dominuje ocel a sklo, se elegantně integruje do okolního prostředí. Železobeton bezpochyby dává přední fasádě více otevřený a “pohyblivý” vzhled. Jakoby obrácený a zužující se design dovolil architektům v několika patrech využít větší prostor, který se tak rozšířil až o čtyřicet procent vůči přízemí.
web-architektura_nelson_kundig-10Bez kompromisů
“Práce na projektu HL23 byla svou vyzývavostí, a až „odvázaností“ velmi vzrušující,” říká autor projektu a hlavní architekt studia NMDA (Neil M. Denari Architects) Neil Denari. “Je zvláštní až nepochopitelné, že budova byla postavena přesně podle mého návrhu a bez kompromisů,” směje se. Zvláštní tvar budovy doslova ovlivňuje každý kout jedinečného interiéru, který vzešel z návrhářského pera architekta Thomase Juula-Hansena. Jeho návrhy jsou založené na čistém a jednoduchém designu, který prostor člení na několik částí. Jednotlivé apartmány jsou velkolepé až grandiózní, ale zároveň i příjemné k bydlení. Velká skleněná okna “od stropu až k podlaze” jsou podstatou dvou ze tří hlavních exteriérových zdí a centrální otevřený loftový prostor se přirozeně doplňuje s tradičním pojetím domácího prostoru, který zase poskytuje soukromí a pocit domova.
11 prostorných apartmánů
V budově se nachází jedenáct prostorných apartmánů včetně devíti celopodlažních  rezidencí a dvou “duplexů”. První duplex ve druhém a třetím patře zahrnuje obývací pokoj s vysokými stropy a rozlehlou venkovní terasou. V duplexu penthouse zase najdete moderní obývací pokoj ve tvaru skleněné kostky s obrovskými skleněnými posuvnými dveřmi, které se otevírají do 330 m2 rozlehlé venkovní terasy. “Při návrzích těchto vzdušných interiérů jsem se nechal inspirovat klasickou vizí elegantního moderního prostředí. Kvality těchto interiérů vyzdvihují právě nechráněné strukturální elementy,” podotkl Naman. “Strategicky umístěná okna jakoby rámují jedinečné pohledy jak na město, tak na řeku, zatímco další rámují jedinečné architektonické úhly a přitahují skulpturální elementy z exteriéru do interiéru.” Ten mimochodem oživují i citlivě vybrané doplňky včetně starožitností, který perfektně doplňuje jinak ryze moderní interiér. Na výběru nábytku do několika apartmánů se podílely prestižní galerie Magen H gallery a Sebastian and Barquet.
web-architektura_nelson_kundig-12Neil Denari
Neil Denari (nar. v Texasu 3. 9. 1957) je věhlasný americký architekt, profesor a autor. Od roku 1988 žije a pracuje v Los Angeles, poprvé na sebe upozornil v roce 1980 řadou teoretických projektů a textů založených na kolapsu strojové estetiky modernismu. Jeho kancelář, Neil M. Denari architekti (NMDA) se věnuje zkoumání oblastí architektury, designu, urbanismu a všech aspektů současného života. Více než dvacet let přednáší na vybraných univerzitách UC Berkeley, Princeton a Columbijské, od roku 2002 je řádným profesorem na Californské univerzitě. Bakalářský titul v oboru architektura Denari získal v roce 1980 na Univerzitě v Houstonu a o dva roky později získal magisterský titul na Harvardské univerzitě, kde studoval i obory jako filozofie vědy a teorii umění. Po postgraduálním studiu pracoval Denari pět měsíců jako stážista v Paříži pro společnost Aerospatiale (nyní Airbus). V letech 1982 až 1988 pracoval u společnosti James Stewart Polshek jako návrhář a v roce 1986 začal vyučovat na Columbijské univerzitě na postgraduálním studiu architektury a plánování. Během tohoto období, v New Yorku, Denari produkoval sérii samostatně vytvořených projektů a účastnil se mnoha výstav, z nichž nejvýznamnější byla v Long Island City, na podzim roku 1986. Ten rok Denari také vyhrál stipendium od newyorské nadace pro umění. V roce 2008 Denari dostal cenu Americké akademie umění a literatury pro jeho silný osobní směr v designu. V roce 2009 získal ocenění od kolegů umělců Spojených států. Firmu NMDA založil v roce 1988 v Los Angeles. Tentýž rok začal učit na škole architektury SCI- Arc a v letech 1997-2002 byl jejím ředitelem. Denari využil Los Angeles, ve kterém žil a pracoval, jako zdroj pro své kulturní a architektonické experimenty. V roce 1990-91 pracoval na několika malých projektech a vyučoval architektury v japonském Tokiu, kde zároveň studoval historické i současné aspekty japonské kultury, která vždy měla a stále má vliv na jeho práci.  Tyto zkušenosti měly i nadále vliv na jeho práci.


Text: Jana Abelson Tržilová
Foto:  Rinze Van Brug