Jak na pěstování muchovníku

Muchovníkům se často přezdívá indiánské borůvky. Vzhledově jsou plody muchovníku opravdu borůvkám velmi podobné. Na pěstování jsou keře muchovníku nenáročné. Patří navíc k dlouhověkým rostlinám a hodí se i pro výsadbu do živých plotů.

Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia), jehož domovinou je západní Kanada a severozápadní část USA, se rychle rozšířil i do ostatních koutů světa. V Evropě se do pěstování muchovníku ve velkém pustilo Polsko. Zde se zároveň rozběhl i výzkum a vývoj pěstitelských technologií a šlechtění nových odrůd muchovníků.

 

Jak pěstovat muchovník 

O muchovníky pravidelně pečujeme formou výživy, závlahy a řezu. Zvláště v suchém období roku je zálivka důležitá. Období plné plodnosti keřů nastává až v šestém roce. Muchovníky pěstujeme v běžné zahradní zemině, ideálně s pH v rozmezí 6,2 – 7,5. Vhodná je lehčí půda bohatá na organickou hmotu. Půdy podmáčené nebo vysychající jsou pro pěstování muchovníků zcela nevhodné. Muchovník má keřovitý růst, proto je třeba jeho okolí často plít. Většina odrůd se pěstuje ve sponu 1 x 3 – 3,5 m. Některé odrůdy dosahují výšky dokonce 4 až 5 metrů, ovšem jen ty, které rostou volně, nikoli ve sponu anebo jsou-li pravidelně seřezávány.

Výhody muchovníku 

Nenáročné pěstování, dlouhověkost keřů, bohatá úroda a pestré využití jedlých plodů muchovníku jsou největšími přednostmi těchto rostlin. Rodit začínají keře až druhým nebo třetím rokem. Podle odrůd se odvíjí jejich dlouhověkost. Některé se dožívají 70 – 80 let. Jejich bohatou úrodu mohou pěstitelé využívat odlišnými způsoby. Muchovníky jsou původem z oblastí, kde vládnou tuhé zimy. Proto mají výjimečně dobrou odolnost vůči mrazu. Snášejí teploty až k – 43 °C. Jakmile odkvetou, nastává velmi rychlý vývoj jejich plodů. Patří proto mezi nejrychleji dozrávající ovoce u nás.

Sběr plodů

Keře muchovníku jsou jako dělané pro samosběr. Na přelomu dubna a května muchovníky rozkvétají množstvím bílých květů. Rostliny jsou schopné samoopylení. Bezprostředně po odkvětu následuje rychlý vývoj plodů. Plody muchovníku jsou tmavě modré bobule. Dozrávají ve větších či menších střapečcích. Plody dozrávají postupně, proto se doporučuje odebírat ze střapců jednotlivé plody postupně. Bobule se snadno odtrnou od stopky a i když jsou již měkčí a šťavnatější, zachovají si svůj tvar. To je výhodné při sběru, neboť nedochází k jejich poškození. I když na keřích zůstanou plody delší dobu, neopadávají. To je další výhoda.    

Využití plodů nejen v kuchyni

Vysoký obsahu vitamínů předurčuje plody muchovníku nejen k léčebným účelům, ale i k častější konzumaci v našich kuchyních. Plody bohaté na vitamíny A, B, C, na antioxidanty a fenoly jsou v porovnání s borůvkami vítězi. Mají několikanásobně vyšší obsah hořčíku, manganu, draslíku, fosforu, vápníku a železa. Dají se konzumovat přímo v čerstvém stavu, ale také zpracovávat pro pozdější konzumaci ve formě kompotů, džemů, vína, likérů, destilátů a sirupů.     

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

191 total views, 1 views today