Jak na pěstování jahod

Rate this post
Samozásobování jahodami již dávno není běžné, spoléháme v tomto směru na dodávky jahod do obchodních řetězců, a pak často jen konstatujeme, že tyhle jahody, nemají žádnou chuť. Což takhle začít si pěstovat jahody vlastní! Není totiž nad dobře vyzrálé červené a chutné jahody, které jsou plné letních slunečních paprsků a lákají ke konzumaci nejen svým vzhledem a chutí, ale rovněž i svou lahodnou jahodovou vůni.

 
jak na pestovani jahod 1Z jakých druhů jahodníků vybírat
Pěstování z vlastních sazenic není nikterak složité. Mateřské rostliny snadno odnožují, a tak můžete mít za poměrně krátkou chvíli dostatek vlastních rostlin a rozšířit si záhon. Zvolíte-li různé odrůdy, může se vám podařit prodloužit dobu sklizně vašich jahod na celé léto. Péči o vlastní záhony jahod je však potřeba věnovat čas již od začátku jara. Pro výběr jsou vám k dispozici jedenkrát plodící, stáleplodící čili remontantní odrůdy a jahody měsíční. Nejvíce odrůd na našem trhu se vyskytuje ze skupiny jednou ročně plodících.
Jak mají vypadat rostliny při nákupujak na pestovani jahod 2
Vždy zásadně kupujte rostliny s dobře vyvinutými kořeny. Nikdy nekupujte rostliny poškozené, zaschlé anebo s krátkými lámavými kořínky. Vždy buďte ostražití a kontrolujte, aby jahodníkové sazenice neměly ani zelenou plíseň, ani černé skvrny na kořenech.
Jak o jahody pečovat v průběhu roku  
Pro vysazování jahodníků je ideální doba počátkem jara, ihned, jakmile se půda trochu vyhřeje.   Koncem jara pak přichází radostné období sběru, kdy je zapotřebí zralé jahody denně obírat neboť přezrálé jahody rády a rychle plesnivějí. V létě provedeme prosvětlení, a to tak, že rostlině ponecháme pouze 2 oddenky, ostatní odstřihneme, a to těsně u mateční rostliny. Zbylé oddenky lze využít k množení. Na podzim přichází čas mulčování, kdy mulčujeme jahodníky slámou, která však musí být zbavena plevelů. Následující jaro po první sklizni zalijeme roztokem vyváženého tekutého hnojiva.
Tip jak ušetřit strawberries
Mateční rostliny vytvářejí obvykle 30 až 60cm dlouhé oddenky. Jakmile jsou alespoň 40 cm dlouhé, vyberte z nich ty nejsilnější a asi 20 cm od rostliny zafixujte drátkem a na témže místě je zasypete zeminou. Asi tak centimetrovou vrstvou. Sazenička obvykle po 4 až 6 týdnech zakoření a tehdy je správný čas na její oddělení od mateční rostliny. Tak si vypěstujete množením své vlastní další sazenice a ušetříte za jejich nákup.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz