Jak na figurky z vizovického těsta

5/5 - (1 vote)

Nejen u nás, ale po celé Evropě se využívá pečivo jako součást výzdoby při slavnostních příležitostech. Poslední dobou, kdy se vracíme k přírodnímu stylu života, konzumujeme zdravé potraviny a snažíme se žít v souladu s přírodou, se také často navracíme k tradicím, které nám vštěpovali naši předkové. A jednou z těchto tradic je i vánoční vizovické pečivo. Na našem smrčku nemusí viset jen slaměné ozdoby, řetězy nebo zdobené perníčky, stromeček si můžeme ozdobit také figurkami z vizovického pečiva.
Původ vizovického pečivaJak na figurky z vizovickeho testa 3
Původ vizovického pečiva sahá až do poloviny 19. století, kdy se v rodině Lutonských ve Vizovicích pekly na vánoce nejen vánočky, chléb a rohlíky, ale také nejrůznější figurky z kynutého těsta. Nechyběly na svatbách, křtinách ale ani o vánocích. Rodiče je svým dětem přinášely jako pamlsek z pouti. Z toho důvodu převažovalo pečivo ve tvaru panenek, panáčků a zvířátek. Postupně se poměrně dost velké figurky miniaturizovaly, ale to už nebyly z kynutého těsta, ale z těsta podle mnohem jednoduššího receptu. Těsto bylo pouze z mouky a vody a tento recept je používán dodnes.
Rodinná tradice překročila hraniceJak na figurky z vizovickeho testa 2
Zájem o toto poněkud zvláštní pečivo velmi brzy překročil vizovickou oblast. Recepty i pečivo putovaly za hranice Moravy, na Slovensko i do Čech a také do Vídně. Rodině Lutonských však už tou dobou pomáhalo široké příbuzenstvo a také sousedé z okolí. Právě v té době dostalo jejich pečivo oficiální označení Vizovické pečivo. Stejně, jako i jiná umělecká řemesla, tak i tvorba vizovického pečiva zažila své lepší i horší časy. Dnes už se však jeho výrobě profesionálně věnují jen nemnozí. Stále je však dosti těch, kteří si výrobu vizovického pečiva osvojili. Mnohde se také předává z pokolení na pokolení a je s láskou a nadšením jako velmi hezká tradice stále udržována.
Jaké suroviny jsou potřeba
A i my vám dnes přinášíme návod na výrobu vizovického pečiva, abyste si třeba letos mohli společně se svými dětmi vyrobit pěkné figurky, které ozdobí právě váš vánoční stromek. Na výrobu těsta budete potřebovat: 1 kg hladké mouky a 4 dl teplé vody. Mouku s vodou je zapotřebí propracovat velmi důkladně, aby vzniklo vláčné těsto, ve kterém se nebudou vytvářet bubliny. Proto těsto hněteme asi hodinu a poté ponecháme odpočinout. Pokud byste těstu nevěnovali správný čas na hnětení, nebo ho nenechali odpočinout, špatně by se vám tvarovalo a po upečení by praskalo.
Jak správně postupovatJak na figurky z vizovickeho testa 1
Základ většiny figurek tvoří kulička, případně váleček. Z těchto tvarů pak modelujeme tělíčko, hlavu i různé ploché vzory jako například hvězdičky. Následně za pomocí vody tvarujeme další části, například nožičky, křídla, mašličky atd. Pomocí ostrých nůžek a nožíků nakonec vše dotvarujeme. Ostrý nožík či nůžky využijeme například k tvorbě šupin u kapříka, bodlin u ježka nebo peříček u ptáčka. Ostré manikurní nůžky jsou dobré i pro vytvoření vlásků u postaviček.
Hotové figurky naskládáme na plech, který musí zůstat suchý a vložíme ho do trouby. Ještě před pečením necháme figurky opět asi 2 hodiny odpočinout. Až těsně před pečením potřeme figurky rozšlehaným vajíčkem a poté pečeme v předehřáté troubě na mírném ohni asi na 50°C. Pravděpodobně za 2 hodiny začnou figurky žloutnout a to je čas zvýšit teplotu na 80 až 150°C, aby se dostatečně propekly. Pokud bychom tvary dostatečně nepropekli, začaly by se brzy lámat a praskaly by.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com