Interiérové vůně

Rate this post
Dávno pryč jsou doby, kdy jediné, čím se dal provonět byt, byly aromalampy a vonné svíčky. Současný sortiment interiérových vůní a voňavé bytové kosmetiky se stále rozrůstá. Neustále se rozšiřují způsoby, jak díky vonným médiím předávat voňavé zážitky do interiéru.

 
Aroma difuzéryaromatherapy setting isolated on white
Současným top produktem bytové kosmetiky jsou aroma difuzéry. Tvoří je nádobka, do které se vlévá vonná esence. Do ní se poté vsunou ratanové tyčinky, a to tak, aby zůstaly v esenci částečně ponořené. Těmi vůně vzlíná a následně je tak předávána do ovzduší. Nádobka je kryta dekorační zátkou, přes kterou procházejí zmíněné ratanové tyčinky. Těmi by se mělo alespoň 1x týdně mírně pootočit. Tyčinky se ze zátek nevyndávají, aby zůstal zachován proces vzlínání. V zátce by se jinak uzavřely póry a vzlínání by již nefungovalo.  Jedna náplň obvykle vydrží několik měsíců. Přímá úměra platí mezi počtem použitých tyčinek a silou provonění interiéru.
Co se týká použití materiálů na výrobu difuzérů, klasikou zůstává sklo. Flakony na interiérové parfémy bývají často navrhovány známými designéry. Je tedy možné setkat se s vonnými difuzéry v cenové kategorii i od 3 do 20 tisíc. Z trendového zaměření je patrná orientace na recyklované materiály, například plasty. Stálé oblibě se ale kromě plastů a skla těší také keramika.
Katalytické lampy Interierove vune 2
Na rozdíl od aroma difuzérů dokážou katalytické lampy nejen provonět interiér, ale ještě navíc ho zbavit nebezpečných mikrobů. Působí tedy antibakteriálně. Jednou jejich částí je opět skleněná nebo keramická nádobka, do níž se lije zvolený esenciální olej s obsahem alkoholu. Uvnitř nádobky se nachází knot ponořený do oleje, ten se zapaluje, ale pouze na 2 minuty, což nastartuje katalytickou reakci. Ta však pokračuje dál i po zhašení plamínku. Z lampy pak stoupá teplý vzduch, následně vzniká ozón a ten ničí škodlivé viry, plísně a bakterie. Katalytické lampy tedy dokážou skvěle pročistit i zakouřenou místnost anebo kuchyň při vaření. Na celém procesu je zásadní, že olej není spalován například jako u svíček, ale vonná složka je do svého okolí uvolňována z povrchu horkého kamínku umístěného na vrcholku knotu.
Co tvoří náplňOriental aromatic incense sticks
Základem náplní všech difuzérů i katalytických lamp jsou směsi esenciálních olejů s alkoholem nazývané fragrance. Jsou však jasné rozdíly v náplních pro difuzéry a katalytické lampy. V náplních pro difuzéry je od 8 do 30 % podílu esenciálních olejů, zbytek je tvořen alkoholem, zatímco u náplní do katalytických lamp je to z 95 % isopropylbutyl alkoholu, který v nich zajišťuje hoření.  Pořídit však můžete i 100 % přírodní fragrance, u nichž je hlavním rozpoznávacím prvkem vysoká cena.  Překvapením však je, že vůně v nich obsažená není tím, co zákazník povětšinou očekává, a tak se stále pozornost zájemců o interiérové vůně upírá spíše směrem k fragrancím míchaným, chemicky upraveným s obsahem konzervantů.
Záleží tedy čistě na vás, jaké fragranci, směsi vonných látek dáváte přednost vy a vaši blízcí a podle toho zaměřte svůj výběr.  Při něm pak máte tu množnost porovnávat až 150 vůní od každého výrobce, což je opravdu hodně, i když ne tak moc, pokud si uvědomíme, že náš čich je schopen rozeznat až od 4 do 5 tisíc vůní.
Jak vybírat vůniBamboo oil diffuser
Pomoc při výběru vám usnadní navoněné papírky, které mají na sobě danou vůni již delší dobu, nejsou čerstvě navoněné.  Jen tak poznáte, která vůně i po rozležení bude lahodit vašim čichovým buňkám. Každý máme v tomto směru jiné požadavky. Někdo upřednostňuje vůně květinové, někdo kořeněné, dřevité, další nedá dopustit na vůně ovocné.  Berte ohled při výběru i na další členy domácnosti a zvolte tedy takovou interiérovou vůni, která nebude nikoho z vás obtěžovat.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz