DIY textilní potahy na křesla a pohovky

V poslední době přichází ke slovu potahy, které jsou nejen dobře udržovatelné, ale také dobře přizpůsobitelné. Pochopitelně nezáleží o nic méně ani na jejich vzhledu. Ať už je důvod pro výměnu potahů našeho nábytku jakýkoli, můžeme jejich výměnu klidně zvládnout i sami. Bude to váš DIY projekt. Základem je vybrat takový materiál, který se bude hodit nejen k danému nábytku, ale také zapadne do celkového ladění našeho interiéru.

Foto: apartmenttherapy.com

Květinové vzory neztrácejí ani nyní na oblibě. Možná i vás zaujme tato svěží modrobílá kombinace se vzorem růží.

Foto: agofstore.com

Interiéry laděné do skandinávského stylu nebo interiéry minimalistické se přiklánějí k neutrálním a tlumeným barvám. Do takového prostředí se bude skvěle hodit šedý potah na prostorné a pohodlné křeslo. Potah podnožky by měl mít stejnou barvu.

Foto: isuwannee.com

Květinové vzory mají v oblibě zvláště ženy. Pro neformální čalounění nebo potahy se hodí jemný tón s květinovým vzorem. Ještě než látku zakoupíte, snažte se o ní dozvědět co nejvíce informací. Mnozí výrobci látek již dlouhou dobu používají speciální zařízení, na kterém testují tkaniny na jejich opotřebení. Látka, která zvládla přežít 60 tisíc otěrů, je tou vhodnou pro použití na frekventovanou rodinnou pohovku.

Foto: nordicinterior.tumblr.com

Teplé a tmavé barvy potahových látek podtrhují náladu krátkých zimních dnů. Naopak pro horké jarní a letní dny jsou ideální potahové materiály ve světlém provedení ze vzdušných tkanin.

Foto: otto.de

Pro práci s textilními potahy jsou nejlepší přírodní materiály jako například bavlna, batist nebo samet. Přírodní materiály se nejlépe zpracovávají i používají. Levná tenká lněná plátna se rychle krčí a mačkají a je na nich vidět každičká chyba.

Foto: slipcovermaker.com

Sledujte také trendy v kombinaci barev a materiálů. Pro zvýraznění kostky nebo proužků se často využívají široké lemy. Při výběru tkaniny posuzujte nejen její strukturu, ale také to, jak se bude jevit látka na vámi zvoleném konkrétním místě. Nákup levné látky je vždy chybou. Je to plýtvání nejen penězi, ale také vaší energií, protože takové potahy vám dlouho sloužit nebudou.

Foto: casadiez.elle.es

Pro neznatelné sešití dvou založených okrajů využíváme čalounický steh. Jehla se při něm zapichuje těsně u ohybu záložky a látku prošije vodorovně v délce asi 5 mm. Poté jehlu vytáhněte a zapíchněte kolmo do protější záložky. Opět prošijte v délce 5 mm a vše znovu zopakujte.

Foto: themainehouse.blogspot.com

Rozhodně před střihem a šitím potahu nepodceňujte přípravu. Promyslete si dobře všechny základní momenty. Připravte si dostatečně velkou pracovní plochu, dobře rozměřený střih, ostré nůžky a dostatek špendlíků.

 

Text: Zuzana Bohdalová

472 total views, 1 views today