Hedera čili břečťan ukryje nevzhledná místa na zahradách

Rate this post

Břečťan popínající se kolem zídek, teras, či kmenů stromů se stále může chlubit svými zelenými listy i v době, kdy opadavé stromy dávno ztratily své barevné listy. Bez váhání jej můžete tedy využít k celoročnímu krytí nevzhledných míst na zahradě anebo také k vytvoření většího soukromí. Brectan zakryje nevzhledna mista v zahradeJak břečťan pěstovat 

Stálezelený akrobat břečťan (Hedera) – patří mezi nenáročné rostliny. Běžně se pěstuje nejen na zahradách, ale i hřbitovech, v parcích a veřejných plochách. Setkáváme se s ním jako s pnoucí dřevinou rovněž v městské zástavbě při tvorbě protihlukových stěn, také při ozeleňování fasád a zdí domů. Snese natolik různorodé podmínky, že není třeba se o něj nijak zvlášť starat. Roste na slunci, v polostínu i na zcela zastíněných plochách. Rovněž na kvalitu půdy je nenáročný. Prospívá jak v půdách zásaditých, tak v i mírně kyselých. Při dostatku vláhy břečťan snese slunce. Humózní hlinitopísčitá zemina je pro něj ideální. Po výsadbě je dobré chránit jej minimálně po dobu prvních dvou letech před vymrznutím. Poslouží k tomu skvěle přikrývka z chvojí. Starší a dobře zakořeněné rostliny snesou jak mráz, tak i déletrvající sucho.

Břečťan omítku neničí
V našich klimatických podmínkách se úspěšně pěstují dva druhy: břečťan obecný (Hedera helix a břečťan kavkazský (Hedera colchica). Jsou vyšlechtěné do několika odrůd s odlišným tvarem listů i kresbou na listech. U různých druhů je odlišná i barva jejich listů. Můžeme se tak setkat s barvami od sytě tmavě zelené, matně zelené až po žlutozelenou nebo bělavou. Na břečťanu vyrůstají krátké a husté výčnělky podobné kořenům. Lidově jsou nazývány vzdušnými kořeny. Tyto výrůstky přidržují rostliny k hrubému podkladu, například ke kůře stromu, k omítce na domě, nebo k cihelnému zdivu na zídkách. Není pravda, že by břečťan narušoval zdivo staveb, po kterých se pne. Nezadržuje zde ani vlhkost, které se majitelé domů obávají. Důkazem toho jsou domy, které jsou porostlé břečťanem třeba i 100 let a jejich zdivo zůstává neporušeno. Omítka je suchá a v létě navíc příjemně chladí. Milovníci přírody ocení zcela určitě i jistý ekologický prvek v pěstování břečťanu. Ten totiž často slouží i jako zimoviště pro různé druhy ptáčků, motýlů a dalšího hmyzu. Drobnému ptactvu slouží i jako opora při stavbě hnízd.

Brectan zakryje nevzhledna mista v zahrade 3

Uchytí se všude

Rostlina nepotřebuje ke svému růstu oporu, sama se přichytává k podkladu a zdatně šplhá nahoru. Na střešních zahradách je možné jej nechat viset i dolů, a tak přikrýt i nevzhledná místa ve spodním patře. Dobře přikryje i nepěkně vypadající zídku, místo určené pro stání popelnic, nebo jej můžete nechat přerůstat přes kovové zábradlí.

Tvarování řezem

Dá se velmi dobře tvarovat řezem. Řez je možné provést téměř kdykoli. Rostlina dobře obráží i ze starého dřeva. Břečťan můžeme na zahradě použít i jako podrostové patro pod silně stinné stromy. Zakořeněné rostliny mají často silný růst a přerůstají trávy i kapradiny. Zcela běžně břečťan přežije i stromy, které popíná.

Další vhodnou rostlinou pro ukrytí nevzhledných míst na zahradě je bambus, ale o tom zase až někdy příště.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com