Exotické rostliny pro vaši zahradu

Rate this post

Terasa je v létě tím neoblíbenějším místem. Relaxace na houpacím lehátku nebo pohodlném křesílku bude dokonalá, jen když vás budou obklopovat krásné rostliny. Máte-li rádi exotiku, pak i pro vás máme na výběr z mnoha druhů rostlin, které vám na terase budou dělat společnost a zároveň zajistí i vaše soukromí.

Tibušína (Tibouchina urvilleana)

V případě této exotické rostliny se můžete setkat ještě s druhým názvem podhal. Její velké modrofialové květy se objevují v hroznech na koncích mladých větviček. Dá se pěstovat ve formě stromku i keře. Tibušína vyžaduje mírně kyselou půdu. Citlivá je jak na přemokření, tak na přísušek. Rostliny na zimu umisťujeme na světlá místa s teplotou okolo 10 °C.  

Olověnec (Plumbago)

Olověnec se dá pěstovat ve formě stromku nebo jako soustava převislých výhonů v truhlíku či jako rozložitý keř. Výrazné modré květy jsou velmi efektní. Kvést může i v bílé barvě. Rozkvétá od června a kvete až do září. Olověnec zimuje v tmavých místnostech, kde se teplota drží okolo 5 °C. Na jaře vyžaduje seříznutí, po němž opět spolehlivě obrazí.  

Marhaník (Punica granatum)

Plody této rostliny jsou známé jako granátová jablka. Rostliny mají tvar keře nebo nižších stromků. Mají slabé větvičky s leskle zelenými lístky. Květy jsou cihlově červené a na koncích větviček se objevují od července do srpna. Některé odrůdy mají květy bílé. V létě marhaníku vyhovuje teplé a slunné stanoviště a pravidelná zálivka: Jestliže mu začnou opadávat lístky, je to známka vyschlého kořenového balu. Na zimu ho přestěhujeme na tmavé místo s teplotou 5 až 10°C a nezaléváme ho. Na jaře jej můžeme, ale nemusíme seříznout, nevyžaduje totiž každoroční řez. 

Myrta (Myrtus communis)

V paždí zašpičatělých zelených lístků vykvétají jednotlivé bílé kvítky. Myrta se dá pěstovat jako keřík i jako stromek, neboť rychle a bujně roste, proto je vhodné ji tvarovat. V létě se jí nejlépe daří na slunném stanovišti. Na zimu jí vyhovuje světlá místnost s teplotou od 5 do 10 °C.   

Kasie (Cassia didymobotrya)

Mladé větvičky a lístky této rostliny po promnutí krásně voní, vůně připomíná arašídy. Hrozen jasně žlutých, nebo růžových květů kasie rozkvétá postupně. V domovině, v tropických oblastech jsou kasie pěstovány jako mohutné stínící keře nebo stromy. Možná jejich příjemný stín uvítáte i vy na své terase. Jen nezapomeňte, že odkvetlé květní stonky je třeba odstraňovat. Z terasy domů musíte rostlinu přenést, jakmile teploty klesnou pod 10°C.  

Anisodontea (Anisodontea capensis)

Tato hustě větvená a bohatě kvetoucí rostlina je nejkrásnější, je-li pěstovaná jako stromek. Od jara do podzimu rozkvétá půvabnými růžovými květy. Její květy na rostlině krásně vyniknou, neboť má drobné větvičky a jemné listy. Přes léto rostlinu přihnojujte každý týden. Na zimu rostlinu přestěhujte do bezmrazého světlého prostoru s teplotou mezi 5 až 10 °C.

Neponechávejte náhodě ani výběr nádob pro zvolené rostliny. Pamatujte, že na velkou terasu se lépe hodí spíše několik vzrostlých exemplářů než množství malých květináčů nebo truhlíků.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com