Choisie aneb mexický pomerančovník poroste i u vás doma

Choisie (Choisye ternata) je keř pocházející z Mexika. Má větší vzrůst a bohaté, příjemně vonící květenství. Nejedná se o plně mrazuvzdornou rostlinu, proto se v našem pásmu pěstuje jako kbelíková čili přenosná rostlina. Choisie dostala lidové označení „mexický pomerančovník“. Její květy jsou jednak velmi krásné, ale zároveň i vonné.

Vzhled rostliny

Původem jsou rostliny z Mexika. Intenzivně, ale příjemně vonící květy jsou bílé a dosahují v průměru 3 cm. Na rostlinách se objevují v květnu a červnu na koncích výhonů v chomáčích. Listy tohoto keře jsou dlanité. Jsou tří až pětičetné a mají velikost asi 5 cm. Jejich svěže zelená barva výrazně napomáhá jejich dekorativnímu vzhledu. Keře se velmi dobře větví. Choisie jsou mrazuvzdorné pouze do – 5 °C. To je důvod, proč je u nás pěstujeme jen jako přenosné rostliny. Podle lidového označení rostliny by se mohlo zdát, že keře oplývají velkými plody, není to však pravda. Plody jsou naprosto miniaturní a nevýznamné.Jak choisie pěstovat

Choisie mají v oblibě světlé stanoviště a kyselou půdu. Neměly by být ale vysazovány na jižně orientovaná místa. Umisťování ve stínu jim také nesvědčí, špatně tam větví. Jsou-li keře pěstovány správným způsobem, vytvoří po čase velmi robustní rostlinu. Po odkvětu vznikají obvykle pod květenstvím postranní výhonky. Pokud výhonky anebo celá rostlina příliš přerostou, doporučuje se provést zpětný řez až do starého dřeva. V jižních vinařských oblastech je za určitých podmínek možné pěstovat choisie celoročně venku. Musíme jim však i tak zajistit zimní ochranu. Provádíme-li pravidelně řez, velmi snadno udržíme rostliny v požadovaném tvaru. V Itálii se choisie velmi často vysazují do živých plotů. Tvoří pak celé stěny. U nás je nutné chránit rostlinám hlavně vrcholové výhonky. Jsou-li zatížené mokrým sněhem, hodně se lámou.

Přezimování hrnkových rostlin

Jako nádobové rostliny choisie nesnesou mráz, spíše jen chlad, ale naprosto nutný je dostatek světla. Choisie přezimované v teplých prostorách budou s největší pravděpodobností potřebovat zpětný řez. Běžně odolávají choisie mrazu do – 5 °C. Jedná se o kosmopolitní rostliny, najdeme je tedy na různých místech světa. Možný výskyt chorob a škůdců

Choisie jsou odolnými rostlinami, u nichž napadení škůdci skoro nepozorujeme. Výjimkou je občasný výskyt mšic. Z důvodu nedostatku železa a přebytku vápníku se mohou na jaře u choisií objevit nažloutlé listy s příznaky chlorózy. Příčinou je nedostatek železa a nadbytek vápníku. Nesmíme proto zapomenout na pěstování v kyselé zemině a na ošetření vhodným přípravkem proti chloróze listů.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

378 total views, 1 views today