Čas na výsadbu jehličnanů

Rate this post

Mnoho z nás, kdo vlastníme zahradu, si ji nedokážeme představit bez konifer. Jehličnany jsou důstojnými společníky listnatých stromů a keřů. I živé ploty vysazené z tisů, zeravů nebo cypřišů jsou nedílnou součástí mnoha zahrad. Chrání nás tak před nechtěnými pohledy zvenčí, ale jsou i důstojnou ochranou před větrem a prachem.  

Cas pro vysadbu jehlicnanu 1Na jaře nebo na podzim?

Pro všechny, kdo nestihli výsadbu jehličnanů na jaře, je tu dobrá zpráva: stromky se dají sázet i teď na podzim, ideálně v září, aby stihly zakořenit. Půda je v tomto období dostatečně prohřátá, ovšem nepanují už spalující vedra a také vláhy je dostatek. Mladé stromky nemají po výsadbě problém se zakořeněním, dobře si zvykají na nové umístění. A do zimy mají ještě dostatek času na to, aby se dobře ujaly v novém prostředí. 

Správný nákup – půl úspěchu 

Vždy bychom měli vybírat jen ze stromků v dobré kondici, nesesychajících, bez uschlých větví. Zasadíme-li stromek nemocný nebo odumírající, dlouho nám radost dělat nebude. Barva samotného jehličí by měla být vždy sytě zelená. Kupujeme-li rostliny s balem anebo rostliny kontejnerované, nemusíme se při výsadbě omezovat jen na jaro nebo podzim, můžeme vysazovat celoročně. Vynecháme však letní období s tropickými teplotami.  

Cas pro vysadbu jehlicnanu 3Volba vhodného místa – druhá půlka úspěchu 

Chceme-li mít jehličnany na zahradě zdravé a dobře rostoucí, musíme jim vybrat dobré stanoviště. Zdravý stromek zcela bez problémů zakoření a přečká i svou první zimu, jež může být dosti velkou zátěží pro mladé stromky. Pro výsadbu do živých plotů vybíráme druhy, které dorostou do námi požadované výšky a hustoty. Pro solitérní výsadbu je nutné vybírat jehličnany podle charakteru stanoviště a rovněž podle toho, aby svým vzrůstem a tvarem odpovídaly samotnému místu výsadby, ale i výsadbě dalších stromů v okolí. 

Cas pro vysadbu jehlicnanu 2Co dělat, když stromek rezne?

Opadávání a reznutí jehlic u jehličnatých stromů mívá obvykle dvě hlavní příčiny. Prvním důvodem může být přirozený proces stárnutí stromu, jehož není třeba se obávat. Ten se objevuje uvnitř stromu. Začnou-li však rezivět a opadávat jehlice vně stromku, může být důvodů hned několik: nedostatečné zásobení stromku živinami, příliš zasolená půda v zimě, nedostatek vláhy, ale i napadení houbovými chorobami anebo škůdci. Na vině však mohou být i škodlivé zplodiny z aut nebo továren. Je třeba zjistit správnou příčinu rezivění a opadávání jehlic a podle toho zvolit další postup v péči o jehličnan.    

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com