Bíle kvetoucí pokojovky ladí se sněhem za oknem

Rate this post

Nejen azalky, amarylisy a kamélie nám mohou v zimním období nabídnout bílé květy, které působí tak nevinně. Je tu celá řada dalších rostlin, které nám v zimním období mohou zpestřit interiér. Patří mezi ně gerbery, gardénie, hvězdníky, poinsettie, schlumbergery a bramboříky.

Gerbera

Tyto vytrvalé rostliny s přízemními růžicemi listů se u nás pěstují pouze jako pokojové rostliny. Jsou na pěstování trochu náročnější než většina pokojových rostlin okrasných květem. K dostání jsou v mnoha barevných variantách včetně bílé nebo bílé s načervenalými okraji okvětních lístků. Gerbery nakvétají obvykle od února až března. Násada květů bývá na vrcholu v květnu až červnu, ale dokvétají opět až do začátku zimy. Není mnoho takto dlouho kvetoucích rostlin, jako jsou gerbery. Nejsou to květiny vhodné propěstování v teplých a přetápěných bytech. Mají-li gerbery k dispozici jen teplé prostředí bez možnosti zimování, jsou náchylné na napadení chorobami a navíc nástup jejich kvetení není spontánní.

 

Vánoční kaktus (Schlumbergera)

Vánoční kaktusy rovněž nabídnou svou variantu s bílými květy. Chceme-li si je pořídit, měli bychom vědět, že nesmí stát v průvanu. S květináčem by se nemělo hýbat. Pokojovou rostlinu je možné bez obav na zimu umístit na jižním okně. Změna světelných podmínek znamená pro schlumbergery stres a ten by mohl způsobit, že rostlina shodí všechny květy i poupata. Schlumbergery se hodí do místnosti, kde nekolísá teplota. Vyhovuje jim stálá teplota cca 20 °C.

 

Hvězdník (Hippeastrum)

Při bíle laděné výzdobě interiéru by neměl chybět ani bílý hvězdník. Obrovské květy nádherného tvaru potěší na dlouhou dobu, a to ať jsou pěstovány v květníku, nebo umístěny ve váze jako řezané rostliny. Často se tyto květy stávají také součástí dárkových kytic, ale i nejrůznějších aranžmá. Mohutné květy rostoucí na dlouhém dutém stonku se objevují v počtu dvou, třech i pěti. Kromě široké palety barev nalezneme mezi nimi u čistě bílé odrůdy nebo bílé s tenkou červenou linkou na okrajích květů. Cibule hvězdníku by měla být z jedné třetiny nad povrchem půdy v květináči. S pravidelnou zálivkou musíme začít hned, jakmile stvol dosáhne po vyrašení několika centimetrů. Zálivka musí následovat po celou dobu kvetení.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com