Betonová střešní krytina je vysoce odolná vůči vnějším vlivům

Betonové střešní krytiny řadíme k těžkým střešním plášťům. Jejich velkou předností je vysoká pevnost. Pro betonovou střešní krytinu jsou charakteristické vlastnosti jako nízká nasákavost, mrazuvzdornost a odolnost vůči vnějším vlivům prostředí, ať už povětrnostním podmínkám, nebo chemikáliím v ovzduší.

Vznik betonové střešní tašky

Betonova strecha 2

Výroba betonových střešních tašek probíhá metodou vibrolisování betonové směsi s malým obsahem vody. Povrch tašek se následně ošetřuje dvěma až pěti nástřiky na bázi akrylátu. Je to povrchová úprava, která zabraňuje usazování nečistot na povrchu tašky a eliminuje výskyt mechů. Účelem těchto nástřiků je rovněž zvýšit odolnost krytiny vůči UV záření a rovněž proti vnějším povětrnostním vlivům.

Rozměry betonových tašek a jejich hmotnost

Ve své hmotnosti je betonová střešní krytina srovnatelná s keramickou krytinou. Na trh se dodávají jednak v rozměrech velkoformátové střešní tašky, kterých je na 1m2 potřeba 7,5 ks. To zajistí velmi rychlou pokládku. Pořídit ji můžeme i jako maloformátové střešní tašky, kterých je na 1 m2 zapotřebí 10 ks. Používáme-li betonovou střešní krytinu, je bezpečný sklon 20 – 30°. V případě speciálních tvarovek je možný sklon střechy od 7°. Takovéto hodnoty jsou možné obvykle jen u plechových střech nebo u šindelů.

Jak zatíží váš rozpočet?

Betonova strecha1

Obecně se dá říci, že betonové tašky bývají těžší, zatímco pálená krytina je zase dražší. Vše je ale závislé na formátu a typu krytiny. Rozdíl ve váze může dobře srovnat větší formát, neboť je ho na plochu 1 m2 zapotřebí menší počet kusů. Z hlediska životnosti se betonové tašky vyplatí, jejich životnost je odhadována na desítky let.

Každý dům potřebuje jinou střechu

Při volbě střešní krytiny záleží jak na pořizovateli, tak na projektantovi. Jakmile si vytvoříte určitou představu, jakou střešní krytinu by měl mít váš dům, sdělíte informace odborníkovi. Ten vypočítá pevnost a únosnost krovu, protože krov musí krytinu, kterou jste si vybrali, unést. Betonová střešní krytina je doporučována pro stavby z masivního dřeva. Neboť dřevo dlouhou dobu vysychá, dřevěné stavby se sesedají. Zátěž na střechu domu je v takovém případě žádoucí, právě těžší betonová krytina totiž celou konstrukci usadí.

Výměna betonové střešní tašky    

Betonova strecha 3

Betonové střešní tašky jsou vysoce mrazuvzdorné, proto je u nich prasknutí vlivem mrazu naprosto výjimečné. Může se ale stát, že betonová střecha je silně zatížena posunem sněhu po střešním plášti, nebo je některá z tašek mechanicky poškozena například naším neopatrným pohybem po střeše. Výměna tašky u betonové střešní krytiny není naštěstí nijak složitá. Tašky je možné posunovat po sobě ve svislém směru. Tímto způsobem se nad poškozenou tašku umístí taška nová, následně se uvolní poškozená taška a vytáhne se ven. Mít na střeše protisněhová opatření se rozhodně vyplatí.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com