Způsoby využití zimních zahrad ovlivní další kritéria těchto prostor

Zimní zahrady nám umožňují mnohé způsoby využití.  Jsou to prostory, kam se můžeme vydat za sluncem a pohodou i uprostřed sychravého podzimu nebo nevlídné mrazivé zimy. Celoročně využívané zimní zahrady samozřejmě vyžadují kvalitní opláštění i zastřešení a dobré vytápění i odvětrávání.

Obvykle již samotné zřízení zimní zahrady vychází z představ jejích majitelů, k jakému účelu bude zimní zahrada sloužit. Účel zimní zahrady zároveň rozhodne o použití provozních technologií, izolaci, instalaci specifických materiálů a dalších náležitostech tohoto ne zcela obvyklého obytného prostoru.

Orientace vůči světovým stranám

Orientace zimní zahrady vůči světovým stranám rozhodne o tom, jaké tepelné zisky vám tento prostor nabídne. Při orientaci směrem na sever budou solární zisky pochopitelně nejslabší.  Výhodu tato situace přináší v létě, kdy váš interiér netrpí přílišným vedrem, ale na druhé straně v zimě tato orientace přinese o dost větší tepelné ztráty. Směrem na jih tomu bude přesně opačně. Pokud jste pojali zimní zahradu jednoznačně jako rostlinnou oázu pro váš byt i vaši osobní pohodu, bude nejlépe vyhovovat orientace východním směrem. Orientace západním směrem vyhovuje všem, kteří potřebují prodloužit svůj den. Jen je třeba počítat s nutnou instalací žaluzií nebo rolet.

Obvyklé rozdělení do zón

Zimní zahrada může v jednom čase posloužit hned několika účelům. Z funkčního hlediska je dobré počítat s plochou zimní zahrady alespoň o velikosti 15 m2. Nezanedbatelnou roli v případě zimních zahrad hrají i posuvné stěny, francouzská okna, případný vchod na terasu, nebo balkonové dveře. Takovouto plochu zimní zahrady lze s přehledem rozdělit minimálně do tří zón. Zónami se rozumí část vhodná pro komunikaci, část odpočinková a nakonec i zóna vegetační. 

Přirozená výměna vzduchu nebo klimatizace

S ohledem na využití daného prostředí je třeba zvážit také způsob větrání či výměny vzduchu pomocí klimatizace. Důležité je to, že přirozené větrání zajistí proudění vzduchu klasickým způsobem, to je podle komínového efektu, teplý vzduch odcházející nahoře a chladný vzduch vstupující dole. Nucené odvětrávání může zajistit odvětrávací systém zabudovaný v okenních rámech, nebo ventilátory, případně komplikovanější vzduchotechnické zařízení. Dostatečně efektivní větrání i propojení interiéru s terasou nebo přímým vstupem na zahradu mohou zajistit i kvalitní okna, a to včetně bezbariérového vstupu. Moderní posuvné systémy umožňují stejnou klikou ovládat jak okna pro ventilaci, tak umožnit posuvně sklopným, zdvižně posuvným, nebo sklopně odsuvným způsobem vstup či výstup do nebo z exteriéru.     

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

 

 

470 total views, 2 views today