Zimní pozvánka na víkend do Valašského muzea v přírodě na Vánoční jarmark

PEREX: Vydejte se o víkendu 14. – 15. 12. 2019 s celou rodinou na nevšední výlet na Valašsko. Navštivte Valašskou dědinu a Dřevěné městečko v Rožnově pod Radhoštěm, skanzen, kde se v těchto dnech koná Vánoční jarmark. Potkáte na něm nejen divoké čerty a bílé lucky, ale také místní lidové umělce, kteří vám předvedou výrobu ze svých dílen. Valašské muzeum v přírodě v předvánočním období oživí tradice, koledy a lidovou tvorbu.

Národní muzeum v přírodě

Ve Valašském muzeu v přírodě, které se nachází v Rožnově pod Radhoštěm nedaleko vlakového a autobusového nádraží, tvoří dominantu skanzenu dřevěný kostel sv. Anny. Postaven byl v roce 1942 podle plánů barokního kostela ve Větřkovicích, který bohužel v roce 1887 v pravé poledne vyhořel. Ve skanzenu se však můžete vydat po stopách historie za mnoha dalšími unikátními dřevěnými stavbami. Při bližším pohledu na dřevěnou krásu vás jistě zaujme velká zručnost lidových stavitelů, kteří využívali nejen ke stavbě svých obydlí, ale i kostelů a příbytků pro dobytek ověřený a spolehlivý materiál – dřevo z okolních lesů. Všechna tato stavení jsou unikátní svým řemeslným zpracováním, které zde můžete poznávat na vlastní oči.

Atmosféra lidových Vánoc v oživených expozicích

Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ožívají lidové tradice pravidelně. Po celý rok se zde konají nejrůznější akce, na které jsou zvány celé rodiny s dětmi, včetně těch úplně nejmenších. Každý si zde najde něco pro sebe. Dětem učarují dřevěné vyřezávané hračky nebo vynikající valašské frgály (koláče) a dospělým zase unikátní chráněné kulturní památky anebo něco z dobrot z místních kuchyní, pecí, udíren a pálenic.

Bohatý program zajištěn

Atmosféru bohatých lidových vánočních tradic přijedou tentokrát na Vánoční jarmark podpořit svým vystoupením soubory Radhošť a Podžiaranček z Papradna. Na obchůzce Valašskou dědinou budete potkávat mikulášské družiny z Valašských Klobouk, pěvecký sbor Cantus Gaudium z Velkých Karlovic, dále lucky z rožnovského souboru Radhošť. K bohatému programu přispějí i soubory Kelčovan z Čadce, Baldrián z Pardubic, zlínský Bartošův soubor, rožnovská Javořina a skupina Devětsil ze Štramberku.

Nemáte-li na víkend 14. a 15. prosince ještě naplánovaný program, pak vás čekáme na Valašsku. Uvidíte nevídané a ochutnáte dosud nepoznané. Přijeďte prožít alespoň na den vánoční časy z dob dávno i nedávno minulých. Těšíme se na vás!

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

276 total views, 1 views today