Zásuvky a vypínače v bytě – jak je rozmístit

Důležité je mít předem promyšleno, kam rozmístíte nejrůznější elektrické přístroje v bytě. Pokud stavíte, nebo provádíte rozsáhlou rekonstrukci domu či bytu, myslete na to včas, neboť elektrické vypínače a zásuvky se zakreslují do stavebního plánu. Projektanti se drží standardních postupů. Je tedy jen na vás, dát včas vědět, že chcete některé vypínače nebo zásuvky jinak.

Zákon stanovil některá pravidla jasně 

Vypínače a zásuvky musejí být vzdáleny minimálně 60 cm od zdroje vody. To je jedna z podmínek stanovených zákonem. Další osazení zdí elektroinstalací už je dosti individuální.  Z praktických důvodů se vypínače umisťují 10 – 30 cm od dveří, a to ve střední instalační zóně. Ta vede v úrovni 90 – 120 cm nad dokončenou podlahou. Podle normy se doporučuje umístit vypínače do výšky 105 cm, neboť tato výška je tou, kam se zároveň umisťují dveřní kliky. Vzhledem k tomu, že každému může vyhovovat něco jiného, je finální rozhodnutí na investorovi.

Osazení zásuvek  

Standardní osazení zásuvek bývá ve výšce 20 cm. Pokud je však třeba umístit zásuvky nad pracovní plochu stolu nebo kuchyňské linky, počítá se s přibližně stejnou výškou jako u osazení vypínače.  

Pozdě bycha honiti

Většina majitelů domů obvykle pozdě lituje toho, že v domě nenainstalovali mnohem více zásuvek. V době, kdy je elektronika pro nás natolik důležitá, jako je to v současnosti, je zásuvek v domě prakticky vždy nedostatek. Proto je důležité nezapomenout na dostatečný počet zásuvek hlavně v kuchyni a v obývacím pokoji. Tam se rozhodně vyplatí počet zamýšlených zásuvek navýšit.

Instalační krabičky jsou také důležité

Existuje celá řada různých typů instalačních krabiček pro usazení strojků a vodičů do omítky. Krabičky jsou hranaté, kulaté, vícenásobné, o různých velikostech anebo odlišně hluboké. Při jejich usazování hraje největší roli právě jejich hloubka. U domovních vypínačů a zásuvek se nejlépe uplatní krabice hluboké 30, nebo 42 mm. Ty jsou určeny pro klasické přístroje. Pokud však chceme instalovat přístroje se speciální funkcí, je třeba počítat s montážní hloubkou alespoň 50 mm. Tento případ může nastat při instalaci žaluziového otočného ovladače nebo zásuvky s přepěťovou ochranou.

Doporučení

Časté změny v elektroinstalaci a rovněž velká šíře sortimentu nabádají k tomu, abychom v elektroinstalaci volili spíše hlubší instalační krabice. Předejdeme tak případům, kdy kvůli změně budeme muset zasahovat do již hotové zdi.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

319 total views, 1 views today