Základ pro retro bydlení vytvoří 3 prvky

Díky retro stylu získá vaše bydlení osobitý a nadčasový nádech. Díky kombinaci osvědčených starých prvků a nových kousků nevytvoříte žádné muzeum doby, ale autentický styl, který se stane vaším odrazem.

Máte rádi bydlení s historickým espritem, s kousky nábytku dob minulých nebo s původní podlahou či dlažbou? Chcete si vytvořit autentické bydlení, v němž největší hodnotu mají základní prvky, jako jsou dlažba a nábytek? Pak přidejte pár doplňků v retro stylu a máte zaručeně originální bydlení s jasným respektem vůči minulosti.

Historický esprit bydlení

Někdy prostě musíme kombinovat staré kousky s novými. Často je tomu tak právě v začátcích, kdy si zařizujeme svoje první samostatné bydlení. Doma máme kousky, které k nám tak nějak už patří, provázejí nás životem a my na druhou stranu bezu nich ani nedovedeme svůj život představit. Sem tam přikoupíme nějaký nový kousek nábytku a vznikne dokonalý základ našeho budoucího bydlení. Jindy ale nemáme ten historizující základ a potřebujeme jej teprve vytvořit. Takovému bydlení může dodat punc historie například retro dlažba, nebo zrenovovaný nábytek po rodičích, nebo dokonce po prarodičích.

Nábytek z dob našich předků

Také máte pocit, že nábytek, který vytvořili naši předkové, jako by byl schopen vydržet mnohem větší zátěž a měl delší odolnost vůči opotřebení, než má nábytek současný? A není divu. Nábytek byl nejčastěji zhotovován z masivu a navíc měl dokonale propracovaný leckterý detail. Důraz předkové ovšem kladli na stránku funkčnosti. Výsledkem byl mnohdy velmi elegantní dekor. Převládala kvalita a výdrž materiálu.

Dekorativní vzory dlažby

Vzory obkladů a dlažeb z dob minulých se opět dostávají do popředí. Díky minimalistickým interiérům jsme je v současnosti znovu objevili. Bez nich zkrátka minimalistickému prostředí domů a bytů něco chybí. Podlaha a stěny nabízejí ten nejlepší a také největší prostor, kde je možné retro dlažbu s krásnými dekorativními vzory nejlépe prezentovat.

Doplňky v retro stylu

Přidat pár detailů, které dotvoří daný styl, to se vždy hodí. Ale jaké detaily přidat, abychom vytvořili autentický retro styl? Možná máte tak vyvinutý smysl pro detail, že vytušíte, který z doplňků zařízení bytu vašich prarodičů se může stát designovou ikonou současnosti. Možná už jej doma dávno máte, protože jste se jej vždycky odmítalo vzdát. Ať už je to některý z vzácných kousků dědovy sbírky hodin, lampa z jeho psacího stolu, či gramofon, který kdysi koupil babičce, všechno z toho může stylově doplnit váš moderní interiér. Možná je to ale klavír, na který vás kdysi prarodiče naučili hrát. Vůbec nevadí, že se jedná o velký kus.  Nezapomínejte ani na doplňky či dekorace v industriálním stylu. S těmi prakticky nemůžete udělat chybu, neboť se jedná o velice univerzální a zároveň praktické záležitosti, které dokážou vyšperkovat i váš moderní byt a udělat z něj útulné retro bydlení.   

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

107 total views, 1 views today