Úskalí nájemního bydlení

Rate this post

Poté, co enormně vzrostly ceny bytů, zvýšil se zájem o nájemní bydlení. A není divu, každý dnes nedosáhne na hypotéku, a tak je třeba využít i jiných možností. Ovšem i u nájemního bydlení je třeba počítat s nejrůznějšími nástrahami a úskalími. Nadmíru důležitá je i osoba vlastníka bytu a sjednaná nájemní smlouva. Dohodnete se na všem?

V nájemním bydlení čeká na nájemníky mnoho nejrůznějších nástrah. I když pronajímatel často nemůže na první pohled odhadnout, zda nebude mít s nájemníky nějaký problém, nebývá výjimkou, že je to právě naopak. Nájemníci mívají spoustu problémů s nájemním bytem, ale i s jeho majitelem, který nedodržuje záležitosti dohodnuté ve smlouvě. 

Na co si dát pozor

Hluční sousedé, zákaz bydlení s domácími mazlíčky, časté poruchy v bytě, přerušení dodávek vody, nebo to nejhorší, co může na nájemníka v bytě čekat, je neustálé zvyšování nájemného. Vyplatí se také zjistit si předem, než se do bytu nastěhujete, zda je pronajímatel i skutečným majitelem nemovitosti, nebo zda vám byt nepronajal jeden z manželů, bez vědomí toho druhého.

Havárie a jejich opravy 

Majitel nemovitosti často vidí svůj byt jako výhodnou investici, do které nebude třeba nic moc investovat. A to je chyba lávky. Často nemá nemovitost ani dobře pojištěnou, a tak se v případě havárie či nutných oprav nedočkáte včas ani jednoho. Navíc byty, které jsou pronajímané, vykazují vždy daleko vyšší stupeň opotřebení než byty v osobním vlastnictví.  

Zvyšování nájemného

Podmínky ohledně zvyšování nájemného jsou nejčastěji stanovené v nájemní smlouvě.   Častý způsob zvyšování nájemného bývá formou inflační doložky. Možné je dohodnout se i formou dodatku ke smlouvě. Od majitele nemovitost může nájemník obdržet také písemný návrh na zvýšení nájemného, které ale může být předloženo nejdříve po roce od posledního navýšení nájmu. Za poslední 3 roky ale nesmí celkově přesáhnout 20 %, a to jak konečná částka, tak i nájemné v místě obvyklé.

Nedodání nebo zdržování nájemní smlouvy

Stejně tak, jak je důležitá písemná nájemní smlouva, je důležité i prověření všech náležitostí, které jsou v ní uvedené. Požadujte, aby byl v nájemní smlouvě určen rozsah používání nemovitosti, například zda můžete užívat půdu, sklep, balkon a další příslušenství. Navíc občas pronajímatelé uvedou v nájemní smlouvě částku za energie, vodné, stočné a další platby do jedné. Na to raději nepřistupujte, hrozí totiž, že se s nimi budete dohadovat o výši záloh a platbách. Pozor i na případy, kdy pronajímatel ve smlouvě záměrně neuvede žádnou částku.      

Majitel bytu v exekuci

I když sami nikomu nic nedlužíte, může na vás v nájemním bytě jednoho dne zaklepat exekutor. Můžete tedy nastat situace, kdy budete muset prokazovat, že věci v bytě jsou vaše. Proto se jako pojistka doporučuje uvedení veškerého vašeho majetku v nájemní smlouvě. Vždy se vyplatí mít nájemní smlouvu co nejpodrobnější.

A jak je to s energiemi

Nevyplatí se podceňovat ani stav plynoměru, elektroměru a vodoměru. Opište si počáteční stavy a nechejte si je majitelem bytu podepsat, nebo si vše pečlivě nafoťte a opatřete datem. Jen tak se nedostanete do situace, kdy při konečném vyúčtování budete platit dlužnou částku třeba i za předchozího nájemníka.

 

Text: Zuzana Bohdalová 

Foto: Shutterstock.com